Ortaca ve Bölge Halkına Hizmet Edecek “Eller” Hazır Bekliyor

Adnan Can Karabaş, 6 yaşında Almanya’ya kalkan bir uçağa binen, 47 yıl sonra ise döndüğü Türkiye’ye hizmet aşkıyla çalışan bir doktor. Poliklinik ve ameliyatlarından arta kalan zamanda odasında buluşuyoruz Adnan bey ile…

Tüm eğitim ve ihtisaslarını Almanya’da tamamlamış, Genel Cerrahi, Gastro-Enteroloji Cerrahi, Proktoloji uzmanlığı ile birlikte Tıbbi Kalite Danışmanlığı ve Sağlık Bilimlerinde mastır yapmış Adnan bey.

Almanya’da Üniversite Hastanelerinde ve çeşitli sağlık kuruluşlarında hekimlik ve yöneticilik yaptıktan sonra, Türkiye’de hizmete başlayabilmesi için, Sağlık Bakanlığından Genel Cerrahi Uzmanlığı denkliğini alarak, Şubat 2018 itibarıyla Ortaca Devlet Hastanesi’nde göreve başlamış.

Adnan Can Karabaş kimdir?

6 yaşında uçağa bindirilmiş bir çocuğum ben, anne ve babam tarafından zamanında oğlumuz bilim neredeyse oraya gitsin, öğrensin ve hizmet için geriye dönsün. 47 yıl sürdü, 47 yıl sonra ben geriye döndüm. 2017 yılındaki dönüşümle beraber 3 uzmanlık yanımda getirdim. Genel Cerrahi, Gastro-Enteroloji Cerrahi ve Proktoloji uzmanlığı. Gelişen toplumlarda bu uzmanlıklar çok ciddi ihtiyaç. Bu ihtiyacı karşılayabilecek insanlar gerekiyor. Almanya’da bu fırsatı bulup, öğrendiğim şeyler için çok şükrediyorum.

Almanya’da neler yaptınız?

Almanya’da çok yarıştım, uzun yıllar klinik şefi yardımcısı olarak çalıştım. Klinik şefliği yaptım. Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde görev yaptım. Ben her zaman ellerimle çalışmak isteyen bir insanım, ameliyathaneyi çok seviyorum. Hevesim bana çok kuvvet verdi. Aynı zamanda babayım. 4 çocuğum var, eşim Hatice hanım ile birlikte çocuklarımı büyüttüm. Almanya’da yaşıyorlar. Ayrıca sağlık bilimleri okudum.

Türkiye’ye dönüşten bahsedebilir misiniz?

2017 yılında Türkiye’ye döndüm. Fethiye’ye yerleştik. Ortaca’ya atandım. Bu hastanenin yeni açılması bana uygun geldi ve kabul ettim. Ortaca’da çok ciddi bir bölgesel ihtiyaç görüyorum. Tıbbi hizmet talebi görüyorum. Buna katkı sağlamak istiyorum. Verimliliğimi bu yönde göstermek çabasındayım. Hayatım boyunca ihtiyacın olduğu yerde oldum, kolaylık aramadım.

Hastanemizde şuan neler yapabiliyoruz?

Benim için donanım çok önemli, akademisyen olarak kitap ile uğraşırsan. Ellerin gelişmiyor. Bu kadar basit. Çok gördüm Profesör olmuş ama elleri çalışmıyor. Elleri çalışanın ise donanıma ihtiyacı var. Ne kadar önemli çalışmalar yaparsanız yapın. Verimlilik, bu ellerin yapabileceği teknolojik imkanlara bağlı. Baktığınız zaman Laparoskopik-Minimal İnvazif Cerrahinin neler yapabildiğini görürsünüz. Şuanda 15 yaşında bir ünite ile çalışıyorum. Kablosu bozulur, ışık kaynağı karanlıkta bırakır. Cerrahi ekipmanlara ihtiyacımız var. En büyük ihtiyacım yeni laparoskopik ünite. Biz başladık tabi rabbim yine de lütfediyor, o eski aletle bile ekibimiz ile birlikte kapalı fıtık ameliyatları yapıyoruz. Herni dediğimiz fıtıkları kapalı yapabiliyoruz. Çevremizde yavaş yavaş duyuluyor. İnsanlarımız özellikle bunun için geliyor artık. Mide, ince ve kalın bağırsakta laparoskopiyi uygulayabiliyoruz.

Tıbbi ekipmanlar yenilendiği takdirde neler yapabileceğiz?

Daha verimli olacağız. Yoğun bakımımızda açılıyor. Belli işler için ek donanıma ihtiyacınız var. Yoğun bakımımız çok önemli, büyük ameliyatlar yaptığınız zaman, Mide, kalın bağırsak, karaciğerden parça alabilirsiniz. Yoğun bakıma ihtiyacınız oluyor. Hasta kanayabilir. Takip edilmesi gerekiyor. Kısa zamanda laparoskopik imkanlarla daha çok insanlarımıza yardımcı olabileceğiz. laparoskopik imkanlar neden çok büyük avantaj çok daha az ağrı, çok daha kısa zamanda ayağa kalkma şansı, ameliyat içerisinde çok daha temiz çalışabilmek ve çok daha onkolojik verimlilik. Bunları yapabilmeye kapı açmak üzereyiz. Ayrıca acil durumlarda da insanlarımıza yardımcı olabilmemiz çok önemli.  Laparoskopik ameliyat genç insanlar için çok önemli, esnafsa özellikle bunu çok fark ediyor. Kollarını sıvamış genç bir insanı düşünün ailesi bereket bekliyor, tam yaşında. Bu insanın en kısa zamanda iş gücüne ulaşması lazım. İnsanların hayatlarına bu desteği vermek için çalışmamız gerektiğini düşünüyorum.

MR, Tomografi, Endoskopi gibi cihaz ihtiyaçları konusunda ne diyeceksiniz?

Bütün branşlara bakarsak en büyük ihtiyacımız Tomografi, geleceğe atlamak, yolu açmak için modern bir bilgisayarlı tomografi cihazı gerekiyor. Çok büyük bir ihtiyacımız. Tanı açısından en büyük ihtiyaçlarımızdan biri de endoskopi ünitesi. Endoskopinin amacı mideye, ince bağırsağa girebilmek ve makattan kalın bağırsağa girebilmek. Bu çok büyük katkı getiriyor. Son 30 yıldaki tıpa bakarsanız. İnsan sağlığı açısından en çok verimli olanlardan biri ne. Endoskopi. Neden peki, erken teşhis. Endoskopi olmadığı için insanlarımız Denizli’ye, Aydın’a ve Sıtkı Koçman’a gitmek zorunda kalıyorlar. Tanısal tıp ihtiyaçlarımız belli ama konunun özü insanlarımızın hayatını kolaylaştırmak. Burada donanım olduktan sonra insanlarımız neden uzağa gitsin ki, kim gitmeyi tercih eder. Toplumsal açıdan baktığımız zaman kim sevdiğini, kendisini uzağa göndermek ister.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı