Ortaca ve Dalaman’daki emlakçılara bilgilendirme

Vergi Usul Kanununda yapılan düzenlemeyle birlikte gayrimenkul sitelerine satış ve kiralama bilgilerini Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirme zorunluluğu Ortaca’da düzenlenen seminerde emlakçılara anlatıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan “538 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği” ile aracı hizmet sağlayıcıları, sosyal ağ sağlayıcıları ve yer sağlayıcılarına, yayımlanmasına aracılık ettikleri taşınır ve taşınmazlar ile mal ve hizmetlerin alınması, satılması veya kiralanmasının temin edilmesine yönelik olarak internet ortamında verilen ilanlara ilişkin olarak devamlı bilgi verme zorunluluğu getirildi. Söz konusu Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandığı 31.05.2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası, emlak sektöründe faaliyet gösteren üyelerinin cezalı duruma düşmemesi için, Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı işbirliğinde, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Ortaca Temsilciliğinde kapsamlı bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıya, Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş, Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası Ziya Ercan, Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı yetkilileri ve bölgede faaliyet gösteren emlak danışmanları katıldı. Vergi Dairesi yetkilileri düzenlemeye ilişkin kapsamlı bilgiler verdi.  Emlak sektörü üyeleri toplantıya yoğun ilgi gösterdi.

Tebliğe göre elektronik ticaret için aracılık hizmeti verenler, sosyal ağ siteleri ile internet ortamındaki içerikler için yer sağlayanlar üzerinden verilen ilanlara ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığına bildirimde bulunması zorunlu olacak.

Taşınır ve taşınmazlar ile mal ve hizmetlerin alınması, satılması veya kiralanmasının teminine yönelik verilen ilanların yayımlanmasına aracılık eden hizmet sağlayıcıları, sosyal ağ sağlayıcıları ile yer sağlayıcılar, söz konusu ilanlara ilişkin aylık dönemler halinde Gelir İdaresine Başkanlığına bilgi verecek.

Söz konusu bilgiler arasında ilanın yayımlandığı internet adresi, ilanı veren kişilerin adı ve soyadı, unvanı, TC kimlik numarası, vergi kimlik numarası, iş yeri adresi, ilan verenler adına gerçekleştirilen satış/tahsilat tutarı ile GİB tarafından belirlenecek diğer detaylar yer alacak.

GİB, ilana konu edilen gayrimenkule ilişkin daha detaylı bilgi verilmesini de isteyebilecek.

Yükümlülüğü yerine getirmeyenlere ceza kesilecek

Diğer taraftan vatandaşlar da GİB’e bildirilmesi gereken bilgileri, ilanların yayınlandığı sitelere vermek zorunda olacak.

İlk bildirim, haziranda ilk kez verilecek ilanlar için 1 Ağustos’a kadar, halen yayında olanlar için ise 31 Ağustos’a kadar yapılacak. Sonraki süreçte de her bir aydaki ilanlara ilişkin bildirim, izleyen ayın sonuna kadar gerçekleştirilecek.

Öte yandan bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyenler ile eksik veya yanıltıcı bilgi verenlere yönelik ceza kesilecek.

Yorum
Başa dön tuşu