Ortaca ve Dalyan, Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyünde tanıtıldı

Bodrum Dibeklihan’da 10-14 Temmuz tarihleri arasında bölgelerin geleneksel ürünlerinin tanıtımı, halk oyunları gösterileri, söyleşiler, dinletiler ve film gösterimleri yapıldı. “Muğla Günleri” adı altında düzenlenen etkinlikte Menteşe, Milas, Bodrum-Karaova tanıtıldı. Etkinliğin bir günüde Ortaca ve Dalyan’a ayrıldı.

Bölgenin coğrafi ve kültürel değerleri hakkında katılımcılara bilgi verildi. DOKTOB Başkanı Yücel Okutur, DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska’nın yaptığı sunumlar beğeniyle karşılandı. OFAD halk oyunları ekibinin sunduğu gösteri ilgiyle izlendi.

Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, etkinlikte yaptığı konuşmada, Dalyan tarihi hakkında bilgiler verdi.

Dalyan’ın kurulduğu dönemde bir liman kenti olduğuna değinen Karaçelik; “Yerleşkelerin kurulması ile Dalyan ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı küçük bir yerleşim idi. 1980’li yıllardan sonra ise giderek yükselen turizm markası haline gelmeye başlayan Dalyan, geniş bir yelpaze dinamiğine sahip eko sistemler topluluğunun merkezinde yer alıyor. Kaunos Antik Kenti’nin karşısında yer almak, eşsiz tabiat değerleri ve doğal çevrenin yarattığı kültürün merkezin olmak en büyük avantajları arasında yer almakta. Tabiatın Dalyan’a hediyesi geniş çeşitliliğe sahip balıkçılığın sürdürülebilir ve planlı bir biçimde devam etmesi için 1971 yılında 15 üye ile temelleri atılan DALKO günümüzde ülkedeki en büyük su ürünleri kooperatifleri arasında yer almakta. Doğal özelliklerini koruyan İztuzu Plajı, Dalyan deltasının tatlı suları ve Akdeniz ve Ege’nin berrak lacivert suyu ile eşsiz bir senteze sahiptir. Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından nesli tükenmek üzere olan türler arasına alınan Caretta Caretta’lar özellikle akademik gayretler ile bilimsel çalışmalar ışığında bölgenin göz bebeği gibi korunmakta. 1968 yılında başlayan kazı çalışmaları ile Dalyan’da “kültür turizmi” benimsendi. Turizm gelişirken Dalyan bakir kalmayı da başardı. Bölgede farklı bir bakış açısı ile alternatif turizm alanları ve doğal dengenin korunması sağlandı. Yerel yönetim olarak desteklediğimiz ve 3 belediyenin sınırları içinde yer alan ECO Trails yürüyüş ve bisiklet rotaları projesi ekolojik hayatın korunarak ziyaret edilmesi ve alternatif turizm arayışındaki ziyaretçiler için hazırlanmış bir çalışma. Yer kabuğunun milyonlarca yıl öncesinde bugünkü şeklini aldığı ve “aşk” ile var olan Kaunos ile başlayan yolculuğumuz, alternatif turizm arayışına çeşitli yönlerden cevap verilebilecek Dalyan ile devam etmekte. Hedefimiz “aşk” ile var olan Dalyan’ı, kendine beslediğimiz “aşk” ile koruyarak emanetimizi gelecek nesillere iletmek.” dedi.

Yorum
Başa dön tuşu