Ortaca’da Dr. Metin Ertürk Çocuk Polikliniği açıldı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Metin Ertürk, Ortaca’da muayenehane açtı.

Uzman Dr. Metin Ertürk’ün Çaylı Mahallesi Muğla-Fethiye Karayolu Üzeri No:89’da bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Muayenehanesi hizmet vermeye başladı.

Çocuk Doktoru Dr. Metin Ertürk, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinin ardından Ankara Üniversitesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlığı ihtisasını yaptı.

Uzun yıllar Fethiye ve Ortaca’da özel hastanelerde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Ertürk, Ortaca’da kendi muayenehanesini açtı.

Muayenehane hakkında bilgiler veren Uzman Dr. Metin Ertürk, klinikte 5 yatakla hizmet verdiklerini aktardı.

2 yılın üzerinde bebek yoğun bakım tecrübesi olduğu bilgisini de veren Dr. Metin Ertürk; “20 yıldır bu bölgede doktorluk yapıyorum. 10 yıl Fethiye’de çalıştım. 10 yılda Ortaca’da çalıştım. Antalya Kaş’tan Köyceğiz’e kadar insanlar beni tanıyor, çocuklarını tedavi ettim. Bu bölgede binlerce çocuğun doktorluğunu yaptım, yüzlerce çocuk kurtardım. Kliniğim 5 yataklı. Hastalarımızın tüm tetkik ve tahlillerini yapabiliyoruz. Serum takma, antibiyotik uygulama, kan ve idrar tahlili gibi bir hastanenin yaptığı işleri hemen hemen yapıyoruz. Türkiye’de 6 aylık 650 gram ilk bebek yaşatan doktorum. Yıllar önce şimdiki koşullar yoktu, çok zor bir süreçti. 3 ay hastanede yatırdım. Şimdi 20 yaşında genç kız oldu.” dedi.

“Çocuklarımızın beslenmesine dikkat etmeliyiz”

Dünyayı etkisi altına alan salgın sürecine değinen ve aşı olmanın önemine dikkati çeken Dr. Metin Ertürk; “Çocukların yaşı gelen gruplarda aşılar yapılmalı. Çocuklarımızın beslenmesine dikkat etmeliyiz. Yapay ve hormonlu gıdalardan uzak durmalıyız. İçinde kortizon içeren gıdalar bağışıklık sistemini baskılar ve hastalığın çok daha ağır seyretmesine neden olur, çocuğun daha çabuk hasta olmasına neden olur. Üretim tavuk, yumurta, balık, kola, gazoz, şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durulması lazım. 20 yıllık hekimlik hayatımda çocukları bunlardan uzak tutmaya gayret sarf ettim. Doğal beslenmeye özen göstermeliyiz. Maske ve mesafe kuralına da mümkün olduğu kadar dikkat etmeliyiz. Aşı yapılmalı. Anne babalarda kendilerine dikkat etmeli aynı zamanda, siz çocuğa dikkat edip kendinize dikkat etmezseniz hastalığın kaynağı olursunuz. Çocukların bağışıklık sistemini yüksek tutabilecek beslenmeye dikkat etmeliyiz. D vitamini, C vitamini, çinkoda çok önemli. Bizde çocuk kötüleşir öyle doktora götürülür. Çocuk kötüleşmeden sağlam çocuğun takibini yaptırmak önemli. Bir hastalık olmadan gerekli önlemleri alacaksınız ki sağlıklı çocuk büyütelim.” dedi.

Yorum

Başa dön tuşu