üstbilgi relşam

Ortaca’da Muhtarlar Günü Kutlandı

Demokrasi ve Şehitler Meydanı’nda düzenlenen törene Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Ak Parti İlçe Başkanı Hakan Fevzi İlhan, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Atatürk anıtına çelenk sunuldu.

Satır İçi Makale

Çelenk sunumunun ardından Terzialiler Mahallesi Muhtarı Alim Uzundemir, günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı.

Muhtarlık sisteminin yerel demokrasinin en eski örneğini temsil ettiğini söyleyen Uzundemir; “Sözlerime başlamadan önce devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşlarının bu vatan için hiç düşünmeden canlarını veren ve bedel ödeyen tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Ülkemizde gerçek anlamda demokrasi muhtarlık seçimiyle boy vermeye başlamıştır. Dolayısıyla ülkemizde muhtarlıkları ve muhtarları görmezden gelerek hiçbir işi hakkıyla başarmak veya reformu güçlü bir şekilde hayata geçirmek mümkün değildir. Mahalli idareler ve merkez yönetim organlarıyla mahalle arasındaki ilişki hiç şüphesiz yine muhtarlarımız üzerinden yürümektedir. Eksik olan kaldırım taşının takibinden susuzluktan kuruyan ağacın yeşertilmesinden kalemi defteri olmayan öğrencinin ihtiyacının karşılanmasından yüreği yanan ananın babanın tesellisine kadar hayatın her alanında muhtarları görmemiz lazımdır.” diye konuştu.

Alim Uzundemir

Muhtarların Devlet ile Millet arasında bir köprü görevi gördüğünü belirten Uzundemir; “Muhtarlar çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Demokrasinin temel taşı Milletimizin güzide temsilcisi ve hizmetkarıdır. Köy ve Mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın ailelerinden sonra en önemli velisi ve hamisi saygı değer muhtarlardır. Manevi sorumlulukları bir o kadar ağır olan güzide insanlar halka hizmet hakka hizmet anlayışı ile görevlerini yapmaktadırlar. Çevresindeki sorunları büyüten değil çözüm üreten sorun çözen ve dertlere derman olmaya çalışan muhtarlar yaşadıkları yere huzur taşıyan gönül elçileri olarak da her zaman saygıyla anılacaktır. Devletimizin 19 Ekimi muhtarlar günü yaparak böyle anlamlı bir jest yapması bizleri oldukça mutlu etmiştir. Bu vesile ile Türkiye’mizin her köşesinde görev yapan saygıdeğer muhtarlarımızın muhtarlar gününü kutluyor. Vefat eden muhtarlarımıza Allah’tan rahmet hayatta olanlara sağlık mutluluk ve huzur içinde bir ömür diliyorum.” dedi.

Yorum

Makale İçeriği Altı
Makale altı
Yorum altı
Başa dön tuşu