Ortaca’da öğretmenler günü kutlandı

Ortaca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

Ortaca Ortaokulundaki program saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Programa, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Evren Ekmekçi, İlçe Emniyet Müdürü Cemil Emre Süel, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Küçükünal, kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Öğrencilerin günün anlam ve önemini belirten şiir ve orotoryo gösterisinin ardından ilçedeki öğretmenlerin oluşturduğu müzik ekibi Türk Halk Müziği dinletisi sundu. Emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgesi verildi.

Öğretmen konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyelerince takdim edildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Küçükünal, programda yaptığı konuşmada; “Yaptığımız meslek dünyanın en önemli ve kutsal mesleğidir. Aklınıza gelebilecek bütün liderleri, kralları, sultanları, padişahları, sanatçıları, politikacıları kısaca dünya tarihine yön veren bütün etkili insanları öğretmenleri yetiştirmiştir. İnsan her ne kadar iradeye sahip olsa da aldığı kararlarda yönlendiriciye açıktır. Bu sebeple aile dışında ilk etkili etmen öğretmendir. Mesleğimiz gönlünde sevgi olmayan insanların yapabileceği bir meslek değildir. Çünkü bizler rol model olduğumuz evlatlarımıza sevgi ile yön verir ve onların kişiliklerini sevgi ile yoğururuz. Vicdan ve sevgiden mahrum hiçbir yürek öğretemez aksine zarar verir. Milli Eğitim Bakanlığımız bir milyonun üstünde personeli olan büyük bir güçtür. Hepimiz etten, kemikten insanlarız. İyilik ve kötülük insani değerler olup her meslekte olduğu gibi bizim camiamız içinde de yaptıkları davranışlar ile mesleğimize ihanet eden insanlar olabilmektedir. Onları içimizden ayıklamak bizim ve devletimizin ilk görevidir. Ama unutulmaması gereken nokta, bir bireyin yaptığı yanlışı bir camiaya mal etmek çok büyük bir yanlıştır. Bugün öğretmenlik mesleği sahip olduğu ekonomik imkanlar ile ne yazık ki hak ettiği noktada değildir. Unutulmamalıdır ki öğretmenin emeği para ve tatil ile ölçülemez çünkü ham maddesi insan olan tek meslek, diğer meslek sahiplerini yetiştiren tek meslek öğretmenliktir. Öğretmen para veya güç sahibi makam sahibi kimsenin ezeceği hedefe koyacağı, şiddet uygulayacağı bir birey değildir. Öğretmenlik ölene kadar devam tek ve en kutsal meslektir. Edebiyete intikal etmiş tüm meslek taşlarımı rahmetle anıyor ve yaşayan bütün öğretmenlerimize sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Yorum
Başa dön tuşu