Ortaca’da Sokak Hayvanları İçin Yeni Dönem

Ortaca Belediyesi, Dalaman Belediyesi ve HAYDOS (Hayvan Dostları Derneği) arasında sokak hayvanları için yapılan protokolü sonlandırdı.

Aralık 2018’de süresi dolacak olan protokole göre Bülüşlü mevkiinde bulunan HAYDOS’a ait hayvan barınağının personel, ilaç, mama ihtiyaçları iki belediye tarafından karşılanıyordu. Buna karşılık da dernek Ortaca ve Dalaman bölgesinde bulunan sokak hayvanlarının rehabilitasyonunda hizmet veriyordu. Yani; kısırlaştırma, aşı, sorunlu hayvanların bakımı ve kontrol altında tutulması gibi hizmetleri organize ediyordu.

Bilindiği gibi 2014 seçimleriyle Dalyan Belediyesi feshedildi ve Ortaca Belediyesi hizmet hudutlarına dahil oldu. Dalyan Geçici Rehabilite Merkezi 2008 yılında Dalyan Belediyesi tarafından Gürpınar Mahallesi, arıtma tesisi arkasında kurulmuştu.

2011 yılında kurulan DOHAKDER (Dalyan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği) ile Dalyan’daki gönüllüler örgütlü hale gelerek çabalarını sürdürdüler. Uzun yıllardır yaptığı çalışmalarla ve tevazusuyla kamuoyunun yakından tanıdığı DOHAKDER gönüllülerinden Mebrure Kuzey hanımefendiye barınak gönüllülerinin kimler olduğunu sorduğumda “Gönüllülerimizin isimlerini yazmaya sayfalar yetmez. Bizler Dalyan halkı olarak, yerli yabancı hepimiz gönüllüyüz.” dedi ve yaptıkları çalışmaları paylaşmayı tercih etti. (Mebrure hanımın verdiği bu bilgileri ayrıca haber olarak sizlerle paylaşacağım.)

Ortaca Belediyesi yaptığı protokolün sona ermesinden önce Dalyan Barınağı’nın eksiklerini gidererek; başta veteriner hekim olmak üzere personel atamalarını da yaparak yeni bir dönem başlattı. DOHAKDER ve diğer gönüllü vatandaşlarla birlikte sağlıklı bir ortam oluşturup hizmet vermeye başladı.

Önce; “Yeterli ortam ve hizmet koşullarının olup olmadığı” kaygısıyla Ortaca Belediyesi’nin HAYDOS barınağındaki kendisine düşen miktarda hayvanın Bülüşlü’den Dalyan’a alınmasına karşı çıkan HAYDOS başkanı Türkan Dağdelen ve barınak personeli geçtiğimiz günlerde mama, ilaç gibi hediyelerle birlikte Dalyan Barınağını ziyaret ederek başarılar diledi ve dayanışmalarının süreceğini bildirdi. Ortaca Belediye başkanı Hasan Karaçelik de Dağdelen’in önerisine olumlu yaklaşarak HAYDOS barınağından Dalyan’a hayvan götürmek ısrarında olmadı.

153’ü ya da 282 5049’u arayın

Ortaca hudutları içinde sokak hayvanlarıyla ilgili bildirimleriniz için Ortaca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü üzerinden irtibat kurulacak. Bu, sorun yaşayan bir hayvanla ilgili olabileceği gibi soruna sebep olabilecek bir sokak hayvanı için de olabilir.

Dalyan Barınağı veteriner hekimi Kübra Moran, barınakta 145 civarında köpek 15 kadar kedileri bulunduğunu, vatandaşlarla işbirliği halinde sokak hayvanlarının kısırlaştırma ve rehabilitasyonlarını sürdürdüklerini belirtti. Moran: “Ortaca Belediyesi’ne yapılan ihbarlar bize yönlendiriliyor. Bazı vatandaşlar isim vermekten çekiniyorlar, buna gerek yok; bizimle sorunlarını rahatça paylaşabilirler. Gittiğimiz ihbarların bir kısmı asılsız çıkıyor vatandaşlarımızdan ricamız ihbarlarında fotoğraf da atarlarsa bizim işimizi kolaylaştırmış olurlar. Yasal olarak sahipli hayvanların kısırlaştırma ve sağlık hizmetlerini özel klinikler yapıyor. Bize yeni yavrulamış sokak hayvanları bildirilirse barınağa alıp bakımlarını yapıyoruz. Bir müddet sonra anneyi kısırlaştırıyoruz. Yavruları da büyüterek sahiplendirme ve kısırlaştırma işlemlerini yapıyoruz” dedi.

         Yasa Değişiyor. 25 Kasım’da Miting var

350’ye yakın STK ile oluşturulan Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu, Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili yasa taslağını protesto etmek için 25 Kasım Pazar günü Kadıköy’de buluşacak. Delegasyon çağrı metninde: “tüm hayvan hakları savunucularının kırmızı çizgisi olan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki  6. maddeki “Kısırlaştır-Aşıla-Aldığın Yere Bırak” esasının değiştirilerek sokak hayvanlarının sürgün edilip ölüme gönderileceği kanaatindeyiz.” denilerek yaklaşmakta olan tehlikeye dikkat çekildi.

Yorum
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu