Ortaca’da Uluslararası Çalıştay

Ortaca’da Kıyı ve Deniz Ekosistemlerinin Korunması ve Yönetimi İle Mapa Şamandıra Uygulama Modelleri Çalıştayı düzenlendi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca kıyı, koy ve körfez ekosistemlerinin kontrolünün ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla üniversite, sivil toplum kuruluşu ve uluslararası kuruluşların katılımıyla “Kıyı ve Deniz Ekosistemlerinin Korunması ve Yönetimi ile Mapa Şamandıra Uygulama Modelleri Çalıştayı” Sarıgerme Mahallesinde bir otelde düzenlendi.

Çalıştaya, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcıları Mehmet Emin Birpınar ve Hasan Suver, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Abdullah Uçan, Ortaca Kaymakamı Meral Uçar, Dalaman Kaymakamı Mesut Yakuta, Köyceğiz Kaymakamı Mustafa Maslak, Ortaca  Belediye Başkanı Alim Uzundemir, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan katıldı.

Çalıştay, Kıyı, koy ve körfez ekosistemlerinin kontrolünün ve sürdürülebilirliğinin sağlanması, alınması gerekli tedbirlerin belirlenmesi, bu alanlarla ilgili olarak yapılmış ve yapılmakta olan çalışmaların sonuçlarının bilimsel temelli bir ortamda görüşülmesi ve kamuoyuyla paylaşılması amacıyla düzenlendi. .

3 günlük programın ilk 2 gününde 6 panel düzenlendi. Son gün ise arazi çalışması yapıldı. Çalıştayda 10 üniversite ve 15 sivil toplum kuruluşu ile İspanya, İtalya, Fransa gibi ülkelerinden 7 davetli konuşmacı olmak üzere 28 panelist yer aldı.

Çalıştay, Göcek koylarında yapılan inceleme gezisiyle sona erdi.

Yorum

Başa dön tuşu