Karaçelik; “Ortaca’nın Çehresi Değişecek”

Hayatım boyunca kimseyi kapımdan çevirmedim. Ben gönlü bol vicdanlı biriyim. Ortacalıların sevgisi ve bana bu lakabı yakıştırmaları bundan geliyor. Bende ömrümü onlara adadım.

Mevcut belediye başkanlarının yerel seçimlerde aday adaylıklarını açıklamaları sonrası istifa etmek gibi bir mecburiyetleri olmadığından seçimlere kadar göreve devam edeceğini belirten Sayın Karaçelik, Ortaca’lılara verdiğim sözü tutmadan seçime girmeyeceğim diyor. Sarıgerme ve Dalyan’da yapılan etkinlikler, dünyanın bizi tanımasına neden oldu. Dalyan bu sene ilk kez dünyanın gezilecek görülecek doğa harikası kıyıları arasında 16’ncı sıraya girdi. İlçe halkına verdiğim sözleri bir bir yerine getiriyorum. Bana oy veren vermeyen iki dönem başkanlığa getiren halkımın güvenini hiçbir zaman sarsmadım… Yapamayacağım vaatlerde bulunmadım. Ortaca’da yolları yapılmamış bir sokak kalmayacak. Ekiplerimiz çalışmalara devam ediyor. Tüm kaldırım ve asfaltlar yenilenecek. Diyor sayın Karaçelik… Önümüzdeki beş aylık süreç içerisinde Dalyan Pazar yerinin üzerini kapatacağız. Dalyan’da organik köy ürünlerinin satılacağı bir yer açacağız. Eski Pazar yerine Balık Hali, eski karakol binasını restore edip koruyacağız. Deniz Kaplumbağaları hastanemizi açacağız. Konferans salonu ve Müzemizi de faaliyete geçireceğiz. Bunlarla ilgili tüm proje çalışmalarını gerçekleştirdik, derken 2 dönemdir belediye başkanı Karaçelik’in heyecanını gözlerinden okuyabiliyorsunuz…

Baş Başa’da üçüncü kez konuğum olan sayın Karaçelik’e sizlerden gelen tüm soruları sordum.

Kalan beş aylık süreç içerisinde neler yapılacak?

Dalyan Pazaryerinin üzeri kapatılacak mı?

Sevgi yolunun kaldırım taşları yeniden düzenlenecek mi?

Caretta Caretta hastanesi faaliyete geçecek mi?

Dalyan’da Kültür Salonu ve Müze yapılacak mı?

Eski Pazar yerine neler yapılması planlanıyor?

Eski jandarma karakolu binası ne olacak?

Sarıgerme’deki projelerde gelişme var mı?

Planlanan hizmetler için finansal kaynak var mı? Yoksa nerelerden bulunacak?

Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Baş Başa’da anlattığı projeler ve hizmetlerin seçim vaatleri olmadığını önceden planlanan, bitirilmesi gereken hizmetler olduğunu bu hizmetleri bitirmek istediğini vurguladı.

Tüm bu soruların cevaplarını röportajımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Ersin Turan; Önümüzdeki süreçte ilçede yapmayı planladığınız yada başlayan şuan bitmemiş hizmetler var mı?

Hasan Karaçelik; “Uzun süredir üzerinde uğraştığımız Kültür Evi ve eski Jandarma Karakol binasının Kaplumbağa Hastanesine dönüştürülmesi ve kaldırılan Pazar yerinin oraya yerel ürünlerin satıldığı dükkanlar ile balık hali projemiz var. Bunların projeleri bitti. Dalyan’da yeni Pazar yerinin üstünün kapatılması ile ilgili çalışma yaptık, projesi bitti. İşaretlemesini yaptık. İnşasına başlanacak. Sarıgerme’de planladığımız merkezdeki caddenin yeniden düzenlenmesi projesi var. Gayet şık bir proje oldu. Daha önce projesi bitirilen günü birlik alanla ilgili çalışmamız var. Dolgusuna başlıyoruz. Yeni turizm sezonuna kadar Kafe, restoran, duş ve tuvaletlerin bitirilmesi planlanıyor. Bütçemizi ayırdık. İlçe merkezindeki Suat Park projesi ile ilgili bir çalışma yaptık. Geçenlerde ilçemizde bir mimarlık çalıştayı yaptık biliyorsunuz. Yunan ve Türk mimarlar tekrar projenin üzerinde çalıştılar. Suat Park projesini, Büyükşehir ile birlikte yapmayı planladığımız yer altı otoparkı ve alanı ile birlikte çalıştılar. Bazı yolları trafiğe kapatıp orayla bir bütünlük sağlamayı düşünüyoruz. Sevgi yolunun kaldırımları ile ilgili Büyükşehir bir çalışma yapıyor.”

Ersin Turan; Dalyan’da tur otobüslerinin olduğu alanla ilgili bir düzenleme yapılacak mı?

Hasan Karaçelik; “Orası belediye hizmet alanı yasal olarak istediğiniz gibi kullanma hakkınız var. Vicdani ve toplumsal olarak ciddi şikayetler geliyor. Orada yeni bir düzenleme yapacağız. Bunu kalıcı hale getirebilmenin yöntemlerini arıyoruz, her güzelliğin yanında mutlaka bazı sıkıtılar yaşanıyor. Dalyan turizm bölgesi günlük 100 tur otobüsünün geldiği zamanlar oluyor. Bu esnafımız açısından güzel tabi ama daha önceden denetimsiz şekilde sokak ortalarına park yapılıyordu. Biz, Dalyan’ı devir aldığımız zaman gelen şoförlerin rahat etmesi için duşunu, tuvaletini yaptık, tur otobüslerini oraya çektik. Önümüzdeki dönem sahile doğru boş bir alan var. Önümüzdeki dönem planladığımız boş alana tur otobüslerini almayı düşünüyoruz.”

Dalyan’daki Kültür Sanat Evi’nin karşısında ki Kaplumbağa Hastanesi’nin ve eski Pazar yerinde yapacağımız Balık Pazarı ile yerel ürünlerin satış reyonlarının projeleri tamamlandı. Sarıgerme’deki caddenin finansmanı hazır, Bisiklet ve Yürüyüş Rotaları projesi hayat geçti

“TURİZM BÖLGELERİNE POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORUZ”

Ersin Turan; Başkan, Sarıgerme ile Dalyan arasında ayrımcılık yapıyor söylemleri için ne diyeceksiniz?

Hasan Karaçelik; “Yaptıklarımız toplumun gözü önünde yapılan faaliyetler, ilçemizde neredeyse ayda bir faaliyet yapılıyor. Bu söylem beni gerçekten çok üzer. Böyle bir ayrımcılık kesinlikle söz konusu olamaz. Belediye olarak turizm bölgelerine pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Dünya güreş şampiyonasını geçen sene Dalyan’da bu sene ise Sarıgerme’de yaptık. Turizm beldelerimizi tanıtmak amacıyla yapıyoruz bu etkinlikleri.”

“SARIGERME’DEKİ CADDENİN FİNANSMANI HAZIR”

Ersin Turan; Çeşitli projeler açıkladınız, bahsettiğiniz hizmetlerin finansmanı konusunda bilgi verebilir misiniz?

Hasan Karaçelik; “Dalyan’daki Kültür Sanat Evi’nin karşısındaki Kaplumbağa Hastanesi’nin ve eski Pazar yerinde yapacağımız Balık Pazarı ile yerel ürünlerin satış reyonlarının projeleri için GEKA’ya başvurduk. Biliyorsunuz Bisiklet ve Yürüyüş Rotaları projesi hayat geçti, o proje için GEKA’dan destek almıştık. Biliyorsunuz toplamda bin 170 kilometre yürüyüş ve bisiklet yolu yapıldı, bu bölge turizmine çok ciddi katkı koyacak bir proje aynı zamanda Avrupa’daki yürüyüş ve bisiklet yollarına entegre, GEKA’nın görevi özel şahısların yatırım yapmayacağı karlılık oranı düşük ama yörenin ekonomisine ve turizmine katkı verecek projelere destek olmak. Bu anlamıyla da önemli bir görev üstleniyor, belediyelerin her ay Valiliğe yatırdığı kültür payları var. Yörenizde kültür, turizm amaçlı yapılacak projeler için destek alabiliyorsunuz. Projelerimizi yapacağımız alanlar biliyorsunuz koruma altındaki alanlar, tabiat varlıkları koruma kurulundan izin almak zorundasınız. Projelerimizi kurula verdik. Oradan çıktıktan sonrada finansmanlarını Valiliğe başvurarak temin edeceğiz. Sarıgerme’deki yapacağımız Cumhuriyet Caddesinin finansmanı hazır.”

“ASFALTLAMA ÇALIŞMALARINA YAZ KIŞ DEVAM EDİYORUZ”

Ersin Turan; Daha önceki röportajımızda asfalt ve kaldırım çalışmalarına hızla devam edeceğiz demiştiniz. Örneğin, Fevziye Mahallesi bitti mi?

Hasan Karaçelik; “Çok ciddi bir yol çalışması yapıldı Fevziye Mahallesinde, çalışma bitti. Akdoğan ovasından Mergenli’ye bağlanan öğrencilerimizin taşımasının yapıldığı bir yol vardı. 3 kilometre o yolu bitirdik. Yerbelen Mahallemizdeki yolları bitirdik. Şimdi çocuklarımızın okula gelip gittiği Karaburun asfaltı bitiyor. Şehir içinde ufak tefek çalışmalarımız var. Ardından Eskiköy, Okçular, Gökbel ve Dalyan merkeze doğru kayıyoruz. Şuan şöyle bir rahatlığımız var, eski teknolojide sadece yazları asfalt dökülebiliyordu. Şuan elimizdeki teknoloji ile kışında asfalt dökebiliyoruz. Önümüzdeki 5 ay içerisinde ve ondan sonraki süreçte sürekli olarak asfaltlama çalışmalarına devam edeceğiz. Biliyorsunuz ilçeler içerisinde ilk defa asfalt şantiyesini kuran belediyeyiz ve 8 yıldır da kendi olanaklarımız ile asfalt döküyoruz.” 

Fevziye, Mergenli, Yerbelen Mahallelerimizdeki yolları bitirdik. Eskiköy, Okçular, Gökbel ve Dalyan merkeze doğru kayıyoruz. Elimizdeki teknoloji ile kışında asfalt dökebiliyoruz. Önümüzdeki 5 ay asfaltlama çalışmalarına devam edeceğiz.

Ersin Turan; İlçenin hızla büyümesi, nüfus artışı ile oluşan trafik sorunu nasıl çözüme kavuşabilir, örneğin turizm sezonunda traktörlerin, ATV’lerin belirli saatte şehir içine girmemeleri rahatlatır mı?

Hasan Karaçelik; “Bu konuda gelecek yılki turizm sezonuna yönelik çalışmalarımız var. Ağır vasıtalarında giriş saatlerini belirleyerek trafiği belli oranda rahatlatmak istiyoruz. Bizim kentlerimizin fiziki yapısı belli maalesef küçük bir yoğunlukta hemen trafik sıkışıyor. 7 metrelik, 10 metrelik yollar yapılmış 2 araç yan yana geldiğinde trafik adeta felç oluyor. Zaman zaman kalabalığın oluşmasına seviniyoruz, bayram tatilinde mesela olağanüstü bir kalabalık vardı.”

“ORTACA’NIN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK”

Ersin Turan; Ortaca için hazırladığınız projeler ilçeye sizce ne katacak? 

Hasan Karaçelik; “Hal olarak kullanılan yere otogar taşınacak. Büyükşehir ile onun çalışmasını yapıyoruz. Şuanda hali hazırdaki garaj ve tuhafiye yerinde planlama çalışması yapılıyor. Önümüzdeki 5 yılda ilçemizin çehresinin değişeceğini düşünüyorum. Garajı kaldırır, yüksekliği az olan binalar ile çevreleyip ortasını da meydan haline getirdiğimizde Ortaca bambaşka bir kimlik kazanacak. Altında da 2 kat otopark olacak. Tuhafiye Pazar yerini Cuma günleri eksi bire alacağız. Esnaf sayısına göre güzel bir planlama yapacağız.”

“ORTACALI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM”

Ersin Turan; Ortacalılara başka söylemek istediğiniz, mesajınız bir şey var mı?

Hasan Karaçelik; “Gündeme getirdiğim, hazırladığım projeleri inşallah halkımız teveccüh gösterirse yapacağım. Ben Ortacalıları çok seviyorum, Ortacalıların demokrasi kültürünü çok seviyorum. Ortaca’da insanlar birbirinin yüzüne bakabiliyor. Ben 10 yıl önce seçime girerken 30 Mart sabahı insanlar birbirinin yüzüne bakabilsin demiştim. O süreçte gerçekten çok güzel bir seçim çalışması yürütüldü, hiçbir parti birbirini kötülemeden süreci götürdü ve 30 Mart sabahı kalktığımızda herkes mutluydu. Ortaca demokrasi kültürü yüksek birbirine anlayış gösteren bir kent, ben Ortacalı olmaktan gurur duyuyorum.”

HASAN BABA

Ersin Turan; Gözlemlediğim bir konuyu sormak istiyorum, Ortacalıların bir kısmı size baba diyor, bunun sebebi nedir?

Hasan Karaçelik; “Bunu isteseniz söyletemezsiniz. Biz hayatımız boyunca gariban, ezilen insanların yanında olmaya çalıştık. Zaman zaman maddi olabildik. Zaman zaman manevi olabildik. Kapımıza geleni ağlayarak göndermeyi hiç düşünmedik. Bu benim başkanlıktan önceki hayatımda da vardı. Onları güler yüzle gönderebildiysek bu lakabı bize yakıştırmışlardır. Hepsine teşekkür ediyorum.”

Dalyan Kaunos Kültür Sanat Araştırma Uygulama Merkezi
Cumhuriyet Parkı Peyzaj Düzenleme Projesi
Dalyan Karakol Binası Renovasyon Projesi
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı