Mehmet Bozkır Yazdı; ORTACA’NIN UCUZ ASFALTI

İki hafta önce 9 günlük bayram tatilinde yaşanan sorunları “ÇÖP’TEN TURİZM TARTIŞMASI” yazımda kaleme almıştım. 9 günde 10 milyon (doğrusu maksimum 1 milyondur) yerli turistin Muğla’da yarattığı sorunlar üzerinden kamu yöneticilerinin dersler çıkarıp çözüm üretmelerini önermiştim.

Konu tartışılmaya başlandı. Merkezi iktidarı elinde bulunduran AK Parti, yerel yönetimi elinde bulunduran CHP’li belediyeyi, CHP İl başkanı da O’nu eleştirdi.

AK Parti Eylül ayı İl Danışma Meclisi Toplantısında İl Başkanı Kadem Mete konuyu gündeme taşıyarak Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün Çevre ve Şehircilik Bakanı’na ‘otel rezervasyonu olmayanları ilimize sokmayalım’ dediğini, belediyecilik görevini yapacağı yerde vatandaşlarımıza yabancı ülke vatandaşı muamelesi yaptığını söyledi.

Kadem Mete’ye yanıt Osman Gürün’den değil CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu’ndan geldi. Öncelikle Bakanla yapılan özel görüşmenin açıklanmasını “Siyaset terbiyesi almış birine yakışmayan tavır” diye niteleyen Zeybekoğlu “Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın tepkisi turizmin Master planı olmamasına ve nitelikli turistin şehrimize gelmemesinedir.” “Denetim mekanizması da ne yazık ki Büyükşehir veya ilçe belediyelerimiz değildir.”, “Muğla yol geçen hanı değildir.”, “Metrekareye ne kadar insan düşüyorsa şehri doldurmak, daha sonra da çöplerden, atıklardan, alt yapıdan şikayet etmek abesle iştigaldir.” içerikli bir basın açıklaması yaptı.

Yani yine iş Araf’ta; İdari sistemimizdeki sorun yine adım atılmasını engelliyor/kilitliyor. Yerel yöneticiler ellerindeki yarım yamalak icra yetkisiyle adım atamadıklarını söylerken merkezi iktidarı elinde bulunduran AK Parti de bunu avantaja çevirmeye çalışıyor.

            ORTACA’NIN UCUZ ASFALTI

Yerel seçimler yaklaşırken Muğla’da da siyasi tansiyon yükselmeye devam ediyor. AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, Osman Gürün hakkındaki iddialarına bir yenisini ekleyerek Ortaca ve Dalaman’daki asfalt ihalelerinde fiyat farkının afaki olduğunu ve bunun açıklanmasını istedi. AK parti belediye meclis üyesi Hürol Önder’in bu hafta konuyla ilgili soru önergesi verdiği ve Osman Gürün’den açıklama beklendiği söylendi.

İddiaları köşesine taşıyan Özcan Özgür’den alıntıyla, Kadem Mete şunları söyledi:

“21.09.2016 tarihinde Dalaman’da ihaleye çıkılmış… Bin 560 metre boyunda 15 metre genişliğinde asfalt yol. Bitirilme süresi 7.5 ay… Bedeli 8 milyon TL… Yani 23 bin 400 m2’lik bir yol. M2 fiyatı 341 bin TL. Hemen arkasından 11’nci ayın 7’sinde Ortaca’da bir ihaleye çıkılıyor. O da 57 bin 200 m2. Bedeli 6 milyon lira. m2 si 104 bin TL. Dalaman’da 341 bin lira, Ortaca’da 104 bin lira… Dalaman’daki 9’ncu ayda, Ortaca’daki 11’nci ayda ihale edilmiş. 3.5 kat fiyat farkı var. Biri 7.5 ay, diğeri 8 ay, o ayrı bir şey…”

            Ardından da “Sormak lazım; iki ay sonra asfaltın m2 sinde bir indirim mi oldu, yoksa bilmediğimiz başka bir şey mi var?” diye sorup, şöyle devam etti:

            “Dalaman’daki bu kadar yüksek fahiş fiyatla asfalt yaparken, Ortaca’daki fiyatın açıklaması nedir? Efendim oradaki ihaleye giren firmalar kırım yaptılar. Kırım yapmayanın ihalesini neden kabul ediyorsun o zaman… Yapma, iptal et. Suyunu, yollarını, çöpünü çözemediğiniz bu şehre hizmet etmekten bahsetmeyin.” dedi.

Seçim yaklaşırken eteklerdeki taşlar dökülmeye, siyaset biraz şeffaflaşmaya başladı…

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı