Pedallar dönüyor, engeller aşılıyor

Ortaca’da, “Pedallar Dönüyor, Engeller Aşılıyor” projesi kapsamında bisiklet sürüş etkinliği düzenlendi.

Ortaca’da, “Pedallar Dönüyor, Engeller Aşılıyor” projesi kapsamında bisiklet sürüş etkinliği düzenlendi.

Ortaca Özel Eğitim Uygulama Merkezince yürütülen proje kapsamında toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla özel gereksinimli bireyler bisiklet sürüş etkinliği gerçekleştirdi. Etkinliğe Hürpedal ve Eşpedal dernekleri de destek verdi.

Etkinlik kapsamında Ortaca Sanayi Sitesi’nden Demokrasi ve Şehitler Meydanı’na kadar bisiklet sürüşü yapıldı.

Etkinlikte, Ortaca Özel Eğitim Uygulama Merkezi, Coşku Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Başaran Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin eserleri sergilendi. Engelli bireyler ile pedal çeviren İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Küçükünal, sergiyi gezerek öğrencilerin çalışmalarını inceledi.

Ortaca Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğretmeni ve proje koordinatörü Arif Fırat Akçakaya, okul öğretmenlerinden Emre Gültekin ile projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Okulun bütçesi ile bisiklet alarak öğrencilere sürüş eğitimi verdiklerini aktaran Akçakaya, “Ders müfredatımızda bisiklet sürüş teknikleri ile ilgili konularımız vardı. Okulumuzun bütçesi ile bisiklet aldık ve çocuklarımıza eğitim verdik. Bu eğitimlerin sonucunda belli seviyeye gelen öğrencilerimizin çarşıda, mahallelerinde, bisiklet sürüş yollarında sürüş yapabileceklerini göstermek istedik.” diye konuştu.

Proje kapsamında Hürpedal ve Eşpedal derneklerinin öğrencilere sürüş teknikleri eğitimi verdiğini anlatan proje koordinatörü Akçakaya, “Pedallar dönüyor, engeller aşılıyor projesi böyle oluştu. Kaymakamlığımızın destekleriyle engelli çocuklarımızın bisiklet sürebileceğini göstermiş olduk.” dedi.

“Farkındalık açısından önemli”

Coşku Özel Eğitim Kurumları Müdürü Eylem Tan, projenin farkındalık oluşturmak açısından önemine değindi.

Projenin hedefine ulaştığı düşüncesinde olduğunu dile getiren Tan, şunları söyledi; “İlçe merkezinde sorunsuzca pedal çevirdik ve meydana ulaştık. Balkonlarından bizi takip eden ve el sallayan, cep telefonları ile sürüş sırasında öğrencilerimizi kaydeden ve sevgi gösterisinde bulunanları görmekten çok mutlu olduk. Öğrencilerimiz içinde bulundukları tüm etkinlikleri çok seviyorlar. Bu etkinlikten de çok büyük zevk aldılar ve aktif olarak katıldılar. Pedal çeviremeyecek olanlar dahi tandem bisikletler ile etkinliğe dahil edildi. Öğrencilerimiz için diğer etkinlikler gibi bu etkinlikte oldukça keyifli geçti.”

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı