Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinden Muğla CHP’ye tepki

Pir Sultan Abdal Kültür Derneğince, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla İl Başkanlığı tarafından verileceği açıklanan kuruluş yıldönümü kutlama yemeğine tepki gösterildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinden Muğla CHP’ye tepki

“Aynı etkinliği Ramazan ayında yapar mısınız”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneğince, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla İl Başkanlığı tarafından verileceği açıklanan kuruluş yıldönümü kutlama yemeğine tepki gösterildi.

CHP Muğla İl Başkanlığı 10 Eylül Salı günü Menteşe ilçesinde bir restoranda, partinin 96’ncı yaşının kutlanacağı dayanışma ve beraberlik yemeği düzenleneceğini açıkladı.

Muharrem ayı içerisinde CHP İl Başkanlığınca yemek düzenlenmesi alevi vatandaşların tepkisini çekti.

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri yönetim kurulu üyesi ve Muğla Aydın Bölge Sorumlusu Ethem Şahinoğlu, yaptığı açıklamada, Muharrem ayı içerisinde Muğla İl Başkanlığınca yemekli eğlence düzenlenmesine anlam veremediklerini söyledi.

CHP Muğla İl Başkanlığına, “Aynı türden bir etkinliği Ramazan ayında hiç yapmış mıydınız, bundan sonra yapmayı düşünür müsünüz?” sorusunu yönelten Şahinoğlu, “Bilindiği gibi 31 Ağustos 11 Eylül arasında Aleviler, mazlum ile zalimin kavgasında hakka yürüyen Kerbela şehitleri için yas tutmaktadırlar. Bu dönemde aleviler eğlence içerikli hiçbir faaliyette bulunmazlar, canlı ve canlıya dair hiçbir ürün tüketmezler. Hiçbir canlıya zarar vermemeye özellikler dikkat ederler, ağaç bile kesmezler, durumu uygun olanlar gün içerisinde oruç tutar, gerekirse su yerine bulanık su da denilen hoşaf suyu içerler ve bir insanın en yakınını kaybettiği zaman nasıl bir yas halinde ise o şekilde davranışlarını yansıtırlar ve öyle yaşarlar. Alevilerin buradan bir cennet beklentileri yoktur ve diğer inançlara da bu inancı dikte etme dertleri de yoktur. Kendisi gibi inanmayan düşünmeyenlere kızmazlar. Muharrem ayında içki içenlere, eğlence yapanlara gücenmezler.” ifadelerini kullandı.

Alevilerin Kerbela’nın acısını 14 asırdır yüreklerini hissettiklerini ve yasını tutuklarını söyleyen Şahinoğlu; “Aleviler, elbette ki Maraş, Çorum, Sivas, Dersim, Gezi, Gazi, Roboski, Suruç, Ankara Gar Meydanı, Suriye, Irak, Halepçe, Bosna ve daha sayısız katliamlara da aynı gözle ve duyguyla bakmaktadır. Kaldı ki bu katliamların çoğunda oransal olarak alevi inancına sahip canların fazla olduğu da bir gerçektir.” dedi.

“Aynı etkinliği Ramazan ayında yapar mısınız?”

Şahinoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Aleviler aynı zamanda tüm duyarlılığı ile öldürülen, tacize, tecavüze ve şiddete maruz kalmış çocuklarımıza, kadınlarımıza, yanan ormanlarımıza ve içerisinde yok edilen binlerce hayvana kurda kuşa böceğe, katledilen doğamıza, kurumuş çoraklaşmış topraklarımıza, kirletilen sularımıza da sahip çıkmaktadır ve çıkmaya da devam edecektir. Hal böyle iken ve Alevilerin durumu içinde bulunduğumuz günlerde özellikle yukarıda açıkladığımız gibi kamuoyu tarafından açık ve net biçimde bilinmekte iken Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Başkanlığının bu dönemde yemekli bir eğlence düzenlemesine Alevi Kurumları olarak anlam veremiyoruz. Her ne kadar başka inançlar üzerinden kendimizi tanımlamayı, başka inançlara gönderme yaparak bazı durumları açıklamayı uygun görmesek de CHP Muğla İl Başkanlığına şu soruyu sormadan da edemiyoruz; Aynı türden bir etkinliği Ramazan ayında hiç yapmış mıydınız, bundan sonra yapmayı düşünür müsünüz.”

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı