RAMAZAN AYINA ÖZEL BESİNLER

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte;hurma,güllaç ve pide sofralarımızda yerini aldı. Yılda 1 kez yiyorum,nasılsa oruç tutuyorum istediğim kadar yiyebilirim düşüncelerine kapılmayın.Her zaman söylediğimiz gibi bu besinleri de yeterli porsiyonlarda yediğiniz sürece hiçbir problem olmayacaktır.

Pidede Porsiyona Dikkat!!

Pide beyaz undan yapılmış bir ekmek çeşitidir.Gün içinde uzun süren açlık sonucu düşen kan şekeri etkisiyle pide tüketimine sınır konulamayabilir.1 tam razaman idesi yaklaşık 16-18 dilim ekmeğe denk geliyor.Eğer kilo almak istemiyorsanız 2 dilim ekmek yerine 1 avuç pide tüketebilirsiniz.

Hurma Sofraların Baştacı!!

Bir çok kişi ramazan sürecinde hurmayı oruç açmak için tercih ediyor.Gerçekten de hurma potasyum ve lif açısından zengin olduğu için sağlıklı bir seçimdir.Sahurda da hurmayı ara öğün tercihinize ekleyebilirsiniz.Unutmamanız gereken nokta hurmada da porsiyon kontrolüne dikkat etmeniz.Eğer hurmalar küçükse yaklaşık  3 adeti,Medine hurması gibi büyük hurma ise 1 adeti 1 porsiyon meyveye denk geliyor.

Ramazan Tatlısı Güllaç!

Yaklaşık 16 saat süren açlık kişide yemek sonrası tatlı isteğini arttırabiliyor.Ramazanda yemekten 1 saaat sonra şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tüketmek daha sağlıklı bir seçim olacaktır.Güllaç;mısır nişastasından yapılmış yaprakların,;şeker,süt ve gül suyu ile ıslatılmasıyla hazırlanıyor.Tercihe göre de fındık,ceviz gibi kuruyemişlerle ve mevsim meyveleriyle süsleniyor.Güllaç ne kadar masum görünen bir tatlı olsa da fazla tüketildiğinde fazladan kalori alıp kilo artışına neden olabilir.Bu nedenle ramazan süresince haftada maksimumum 2 defa avuç içi kadar güllaç tercih edebilirsiniz.

Yorum
Başa dön tuşu