Röportaj: Belediye Başkan Aday Adayı Sertkaya; “Kıyı ile kırsalı buluşturacağız”

CHP Ortaca İlçe Başkanlığından ayrılıp Ortaca Belediye Başkanlığına aday adaylığınızı açıklamanızdan bu yana bir hafta geçti. Bu süre içinde pek çok görüşme yaptığınızı biliyorum. Bu görüşmelerden aldığınız izlenimi bizimle paylaşır mısınız?

Aday adaylığımı açıkladıktan sonra  Ortaca’da pek çok kişiyle görüşme olanağı buldum.  Samimiyetle ifade etmeliyim ki,  bu görüşmeler benim için memnuniyet verici oldu..  Özellikle Ortacanın geleceğine dair yapmış olduğum  açıklamalar  büyük heyecan yaratmış Bana desteklerini bildirdiler, moral verdiler. Sağ olsunlar.

Aday adaylığınıza karar vermeden önce de danışma mahiyetinde görüşmeler yaptınız mı?

Elbette. Aday adaylığımı açıklamadan önce partimizin önde gelenleri ve parti büyüklerimizle görüşüp , onların da görüşlerini aldım. Hatta bu yüzden , henüz basın açıklamamı yapmadan önce aday adaylığım sosyal medyada konuşulur olmuştu.

Partinizden şu anda belediye Başkanı olan Hasan Karaçelik  ile de görüştünüz mü?

Elbette  sayın Hasan Karaçelik ile de  görüştüm. Hatta onu basın açıklamama  davet ettim. Önceki  dönemlerde   milletvekilimiz olan sayın Ali Arslan ile de  görüştüm. Başka  pek çok büyüğümüzle de görüştüm.

Sorun yok yani?

Olabilir mi? Onlar benim büyüklerim.  Basın açıklamamda  söylemiştim. Benim iki kitabım var, biri Kemal Şahin, diğeri  Hasan Karaçelik . İkisinden de çok şey öğrendim.  Ben  ve  benim gibi aday adayı olan arkadaşlarımız  partimizin hukukuna ve belirlediği kurallara uygun olarak aday adayı olduğumuzu açıklıyoruz. . Bu gayet doğal değil mi? Üstelik diğer partilerde olmayan bir şey. Bu bizim güzelliğimiz. Sizce bu güzellik bir sorun olabilir mi?

“Eski anlayışlarla, eski yaklaşımlarla Ortaca yönetilemez artık. İnanın bana , eskide ısrar etmek Ortaca ya yapılmış en büyük kötülük olacaktır. Bunu hiç birimiz istemeyiz. İşte onun için basın açıklamamda sık sık “YENİ BİR ORTACA” dan söz ettim.”

Hem sayısal katılım hem de içerik olarak oldukça iddialı bir çıkış yaptınız. Basında yeni bir vizyon ortaya attığınız konuşuluyor.  Büyük ilgi gördünüz.  En çok da ana hatlarını açıklamış olduğunuz “YENİ ORTACA İDEALİ” konuşuluyor. Önce şöyle soruyorum, neden yeni?

Bir söz vardır “ şimdi yeni şeyler söylemek lazım” diye. Bu tam da Ortaca için geçerli bir söz. Ortaca nüfusu on yılda on bin arttı. Nüfusla birlikte araç sayısı da  arttı. Caddeler hızla yetersiz hale geliyor, trafik karmaşıklaşıyor.  Ortaca’nın her yanından yeni siteler yükseliyor, yapılaşmanın  hızına yetişmek her geçen gün zorlaşıyor. Yüksek okul ilk açıldığında üç yüze yakın öğrencisi vardı. Bir de şimdi bakın. Bütün bunlardan başka yakınımızdaki havaalanı  nedeniyle Ortaca dışarıdan çok yüksek oranda göç alıyor. Üstelik bu durum şimdilik böyle. Siz bir de on yıl sonrasını düşünün. Şimdi siz söyleyin bana, Ortaca için yeni şeyler söyleme zamanı gelmedi mi?  İşte onun için yeni bir Ortaca anlayışına, yeni bir Ortaca idealine ihtiyacımız var diyorum. O nedenle artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak diyorum. Yeni bir Ortaca için, geleceğin Ortacasını yakalamak, bu büyümeyi, bu gelişmeyi olumluya çevirmemiz lazım diyorum. Yani diyorum ki, eski anlayışlarla, eski yaklaşımlarla Ortaca yönetilemez artık. İnanın bana , eskide ısrar etmek Ortaca ya yapılmış en büyük kötülük olacaktır. Bunu hiç birimiz istemeyiz. İşte onun için basın açıklamamda sık sık “YENİ BİR ORTACA” dan söz ettim.

Siz “yeni” dedikçe,  bazıları  da  önceki yıllarda görev yapmış  tüm eski belediye  başkanlarını  kötülediğinizi düşünüyor.

Neden kötülemiş olayım ? Eski başkanlar içinde CHP’li Kemal Şahin ve CHP’li Hasan Karaçelik de var. Hiç onları kötülemek istediğimi düşünebilir misiniz? Ben bir anlayış değişikliğinden, bir bilinç sıçramasından söz ediyorum size. Önceki tüm belediye başkanları da o günün koşullarına göre  yeni fikirler savunmuşlardır. O günün koşullarına uygun  değerli çalışmalar yapmışlardır. Hepsinin yeri ayrıdır.  Ben de diyorum ki, bu günün Ortacasını, hatta geleceğin Ortacasını eski anlayışlarla yönetemezsiniz artık. Bu Ortacaya kötülük olur. Eski anlayışları bırakalım artık. Yeni anlayışlarla ,yeni bir Ortaca için  hep beraber çalışalım diyorum.

Sanki Ortacanın 50 yıl sonrasını planlıyor gibisiniz

Aynen öyle diyorum. Ortaca’nın 50 yıl sonrasını planlamalıyız, bunu yapmazsak eğer görevimizi yapmamış, hatta Ortaca’ya ihanet etmiş oluruz.

“Ortaca merkezinde turizme dönük olarak büyük yatırımlar yapacağız. Turizm ile ticareti birleştirirken yanına kültür ve sanat da ekleyeceğiz. İhtiyaca uygun bir kültür merkezini mutlaka açacağız.”

Aday adaylığı açıklamanızda artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını belirterek, Ortaca için, Turizm, Ticaret ve Tarım alanında  çok önemli yeniliklerden söz ettiniz. Sanırım en iddialı olduğunuz alan da bu. Biraz açar mısınız?

Ben de size bir soru sorarak yanıtlamak istiyorum  bu sorunuzu . Dalyan Ortaca’nın bir mahallesidir ama bunu Türkiye bilir mi, dünya bilir mi? Bilmez. Birkaç ay önce televizyonda bir belgesel izledim. Dalayandan söz ederken Köyceğize bağlı olduğu anlatılıyordu. Sarıgerme de öyle. Yani dünyanın en  tanınmış ,en güzel turizm  bölgeleri Ortaca’da ama  Ortaca’nın adı yok. Bu çok acı verici.  Çünkü , bu güne kadar Ortaca’da turizm ile ticaret, turizm ile tarım arasında herhangi bir bağ kurulamamış. Turizm diğerlerinden kopuk bir vaziyette kendi başına gidiyor. Tarım’ın turizm deki payı birkaç kasa sebze , birkaç gencin asgari ücretle işe alınmasıyla sınırlı kalıyor. Bereket versin Ortaca’nın çok yetenekli ve zeki esnafı var. Her türlü olumsuzluklara karşın dimdik ayakta durabiliyor ve zekice geliştirdiği yöntemlerle turizmden pay almaya çalışıyor. Aslında  Ortaca’ya yazık ediyoruz. Oysa siz de bilirsiniz ki yıllardır Dalamanda  ve  Köyceğizde yaşayanlar alışveriş için Ortaca’ya gelirler. Ortaca bölgenin ticaret merkezidir çünkü . Bunda az önce sözünü ettiğim gibi oldukça zeki, yetenekli ve şehir kültürünü iyi  bilen esnafının etkisi çok büyüktür. İşte bizim dayanak noktamız onlardır. Turizmi  yetenekli esnafımızla buluşturacağız. Bunda kararlıyız. Ortaca merkezini bu amaca uygun olarak yeniden planlayacağız. Caddeleri ona göre yeniden düzenleyeceğiz. Bunu esnafımızla birlikte yapacağız. Ortaca merkezinde turizme dönük olarak büyük yatırımlar yapacağız. Turizm ile ticareti birleştirirken ,yanı başına kültür ve sanatı da ekleyeceğiz. İhtiyaca uygun  bir Kültür merkezini mutlaka açacağız.  Yazları Ortacanın sokakları cıvıl cıvıl kaynayacak. Alışveriş artacak. Esnafımız kalkınacak, esnaf  kalkınınca Ortacada ortalama yaşam standardı yükselecek , yeni iş alanları açılacak. Gençler işsiz kalmayacak.Yani; Ortaca halkı sadece turizmin bekçiliğini yapmayacak, artık turizmden hak ettiği payı da alacak. Ortaca merkezindeki bu dönüşümün benzeri  Dalyan ve Sarıgerme de yapılacak. Oradaki esnaflarımızın da geliri artacak.Otel müşterileri sabah akşam otellerinde kalıp memleketlerine dönmeyecekler. Belki siz de gitmişsinizdir. Çeşitli turlarla Avrupa ülkelerine gittiğimizde , bizi alırlar falanca köye götürüp oradaki peynir fabrikasını gezdirirler. Böylece turizm ile tarımı buluştururlar. Tura katılanlar  alışveriş yapar,para bırakırlar. Biz de neden olmasın? Biz de köylerimizde turizme yönelik olarak, el işleri, tarım ürünleri ve folklorik etkinlikleri destekleyeceğiz. Köylere gereken yatırımları yapacak bizim köylümüzün de  Avrupa’nın köylüsü gibi kazanmasını sağlayacağız. İsterse köyünde evinin önünde,  isterse Ortaca da kendileri için hazırlanmış olan yerlere getirip  satacak. Böylece kıyı ile kırsal buluşmuş olacak,  köylümüzün turizm ile bağı bir demet maydanozun daha ötesine geçecek.

O zaman her şey bu planlamalarla uyumlu olacak öyle mi? Mesela imar da, yapılaşmalarda, hizmet alanlarıda

Elbette bütün yatırımlar, bütün hizmetler  uzun vadeli gerçekleştirilecek olan bu projeye göre planlanacak. Ortaca merkezinin imar durumu yeniden ele alınıp projeye göre yeniden düzenlenecek, yapılaşmada bunlara dikkat edilecek.

Projenin başarısı Ortacada faliyet gösteren çeşitli kuruluşlarla geniş bir işbirliğini gerektiriyor sanki?

Çok yerinde bir tespit. Ben de bu yüzden açıklamamda kurum ve kuruluşlarla, sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışacağız demiştim. Onlarla birlikte planlamalar yapacak onlarla birlikte uygulayacağız. Mesela; az önce açıkladığım turizm ile ticareti buluşturma projemizden esnaf arkadaşlar büyük heyecan duyuyorlar. Bu konuda ticaret odası ve esnaf odasıyla işbirliği yapacağız.  Kıyıdan kırsala anlayışı içinde  köyün turizmle bağını geliştirmek amacıyla  Ziraat odası ve muhtarlarla,turizme dönük  kültür ve sanat aktiviteleri için de sanatçı arkadaşlarımız ve derneklerle işbirliği yapacağız.

Fakat Büyükşehir yasasıyla bazı yetkiler Ortaca Belediyesinden alınmış oldu.Bu durumda sizin projeleriniz zora düşer mi?

Düşmez. Biz yeni bir Ortaca ideali ortaya koyuyoruz. Bu amaçla Ortaca Belediyesinin yetki alanında Ortaca Belediyesi olarak gerekenleri yaparken, bizi aşan konularda Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapacağız. Oradan da taleplerimiz olacak. Her koşulda bu idealin peşinden koşacak ve sahip çıkacağız. Buna söz veriyoruz.

“Belediyecilik anlayışını yeniden ele alacağız. Halka daha yakın olmak, sadece buyuran, ceza kesen değil, birlikte düşünen ve birlikte çalışan bir belediyecilik anlayışını yerleştirmek istiyoruz.”

Önem verdiğiniz diğer belli başlı konular hangileri

Adaylığım kesinleştiği taktirde önem verdiğimiz diğer konuları ve projelerimizin ayrıntılarını seçim bildirgemizde açıklayacağız. Şimdilik şu kadarını belirteyim; Üç beş yılın değil, geleceğin Ortacasını planlamak istiyoruz. Bu nedenle imar planları, şehircilik ve yeni yerleşim alanları konusunda çok kapsamlı ve ayrıntılı  çalışmalar yapacağız.. Belediyecilik anlayışını yeniden ele alacağız. Halka daha yakın olmak, sadece buyuran, ceza kesen değil, birlikte düşünen ve birlikte çalışan bir belediyecilik anlayışını yerleştirmek istiyoruz.

Sizden başka aday adayları da var.Onlar için ne diyeceksiniz?

O arkadaşlarım da benim gibi tüzükten gelen aday olma haklarını kullanmışlardır. Kendilerine başarılar diliyorum.

Şu soruyu sormadan yapamayacağım.Diyelim ki adaylığınız kesinleşmedi. Başka biri Cumhuriyet Halk Partisinin Ortaca Belediye Başkanı adayı oldu. O zaman siz ne yapacaksınız?

Açık söylüyorum; Şayet ben değil de diğer arkadaşlarımdan biri aday olursa, görüşlerimi onlarla paylaşmak isterim. Üzerime düşen bir görev olursa ve  onlar da isterse  elimden ne gelirse yaparım.

Yorum

Başa dön tuşu