SAĞLIKLI KİLO ALMA ÖNERİLERİ

Kilo almak dışarıdan bakıldığında çok kolay görülsede en az kilo vermek kadar zordur.Hatta yapılan araştırmalar kilo alma sürecinin daha zor olduğunu gösteriyor.Metabolizması hızlı çalışan bireylerde ve iştahsızlık sorunu olan bireylerde kilo alma çok daha zor olabilir.Bu hafta size sağlıklı kilo alma önerilerinde bulunmak istiyorum:

  • Güne sıkı bir kahvaltıyla başlayın:Mutlaka güne yüksek kalorili ve proteinli bir kahvaltıyla başlayın.Mesela; yumurtayı haşlamak yerine az yağlı bol peynirli bir omlet yaparak tüketebilirsiniz.Aynı zamanda kahvaltınıza tereyağ,pekmez,bal,fıstık ezmesi ve kuruyemişler gibi yüksek kalorili besinleri de ekleyin.
  • Meyve tüketimi yerine meyvelerin suyunu tüketmeye çalışın:İster kahvaltı da ister ara öğünlerde taze sıkılmış meyve suyu tüketmeye çalışın.Bu şekilde 3-5 porsiyon meyveyi 1 öğünde suyunu sıkarak tüketebilirsiniz.
  • Sigara içiyorsanız sigarayı bırakmaya çalışın:Hem genel sağlığınız için hem de kilo almayı kolaylaştırmak için sigarayı bırakmanız iyi bir adım olacaktır.Sigara hem iştahınızı kapatır hem de içeriğindeki nikotin nedeniyle metabolizmanızı hızlandırır.
  • Öğünlerinizi atlamayın:Kilo almak isteyen fakat başarısız olan bireylerde öğünlerde düzensizlikler gözlenir.Bunun için 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmeye çalışın.Öğünlerde tükettiğiniz besinlerin küçük porsiyonlarının hem besin hem de kalori açısından zengin olması sağlıklı kilo alımına katkı sağlar.Örneğin;ara öğünlerde süt+taze meyve+bal+bademden oluşan bir smotthie hazırlayarak tüketebilirsiniz.
  • Yemeğinin yanında içecek tüketmeyin:Yemeğe başlamadan önden çorba içmek,yemek yanında su içmek ya da kola gibi asitli içecekleri tüketmeniz sizi erkenden doygunluğa ulaştırır.Bu şekilde asıl alacağınız kalorinin önüne geçer.Bu yüzden sıvı tüketiminizi yemekten 35-40 dakika önce veya sonra yapmaya çalışın.
  • Elinizin altında kuru meyveler ve kuruyemişler bulundurun:Hem kuru meyveler hem de kuruyemişler(badem,Antep fıstığı,ceviz,fındık..) hem vitamin hem mineral hem de enerji deposu.Bu yüzden beslenmenize kuruyemiş ve kuru meyveleri ekleyerek kilo almanıza destek olabilirsiniz.
  • Salatalarınızı zenginleştirin:Salatalarınızı zeytinyağı,avokado,haşlanmış yumurta,ton balığı ekleyerek kalorili hale getirebilirsiniz.
  • Bir ara öğününüzde sütlü tatlılara yer açın:Sütlü tatlılar hem protein hem kalsiyum hem de enerji içeriğiyle kilo almanıza katkı sağlar.Bunun için bir ara öğününüze sütlü bir tatlı ekleyin.Üzerine Antep fıstığı,fındık,ceviz gibi yağlı tohumları ekleyerek ekstra kalori daha sağlayabilirsiniz.

Unutmayın;sağlıklı beslenme ve diyet kişiye özeldir.Bunun için bir uzman yardımıyla sağlıklı kilo alımı planlanmalıdır.

Sağlıkla kalın..

Yorum

Başa dön tuşu