Sertkaya; “Benim Yeni Bir Ortaca İdealim Var”

BENİ TANIYORSUNUZ…

İkinci Cumhurbaşkanımız sayın İsmet İnönü’nün yol arkadaşı rahmetli babam Ahmet Sertkaya ile güzeller güzeli Saime Çimen Sertkaya’nın çocukları olarak 1963 yılında Köyceğiz’de doğdum. Ana sülalem Çimen’ler Marmaris kökenli olup, uzun yıllar önce Çakallık nahiyesine gelip yerleşmişlerdir. Çiftliğin merkezi 1943 yılında Devlet Ziraat Kurumu devam ederken Devlet Üretme Çiftliğine dönüşüyor. Bu yörenin insanları yerleşkelerini terk ederek Akıncı köyüne (İslamı Kerim’e) Güzelyurt köyüne (Kızılyurt köyü) kısmen de Yeşilyurt köyüne taşınıyor. Üretme çiftliği Tersakan çayı, batıda Dalaman; Devlet Üretme Çiftliği’nin sınırı kabul ediliyor. Bu uygulamadan sonra Çakallıktaki nahiyelik Terzialiler’e taşınarak çakallık nahiyesi Karaçalı köyü olarak kuruluyor.

Çimen’ler sülalemde Terzialiler’e taşınarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Dayılarım merhum Mustafa Çimen, Shell petrol ofisi işletmesi ile Ortaca’nın petrolcüsü, manifatura alanında dayım Süleyman Çimen, merhum Mehmet Çimen, Recep Çimen ve Ortaca’nın ilk öğretmenlerinden Selahi Çimen’dir. Onların uzantıları da Ortaca’da yaşamaktadır. Baba sülalem Fethiye’den Ortaca’ya gelmiştir. Annem ile Babam Ortaca’da evlenmişlerdir. O günlerde İlkokul dışında okul olmadığı için ailemiz Köyceğiz’e göçmüştür. 1989 yılında belediye başkanlığı yapan amcam Av. Yılmaz Sertkaya ve Fevziye köyümüzün ilk kadın öğretmeni unvanını taşıyan halam Birgül Sertkaya Kaya’nın eğitimlerine devam etmişlerdir.

İlk, Orta ve Lise tahsilimi Köyceğiz’de tamamladım. Ön lisans eğitimimi ise Ankara Üniversitesinde işletme-muhasebe bölümünde tamamladım. Mülayim ailesinin kızı eşim Gülten Sertkaya ile 1991 yılının sonunda evlenerek Ortaca’ya tamamen yerleştim. 28 yıldır Ortaca’da eşimle birlikte Özel Gür-Dil Lisan Kursunu işletmekteyiz. Eşim İngilizce öğretmeni, 24 yaşındaki kızım Gülay Deniz Sertkaya’yı Ortaca’da büyüttüm.

1994 yerel seçimlerinin kaybedilmesi ile birlikte Ortaca’da merhum belediye başkanımız Kemal Şahin’in beni yanına alması ile başlayan Ortaca siyasi hayatım Haziran 2005 tarihinde CHP İlçe Başkanlığına taşıdı. Dönemimde 15 yıllık Dalyan’daki sağ iktidarının yıkılması AKP’ye kaptırılan Ortaca Belediyesini tekrar kazanmayla sonuçlanan daha sonra 2 dönem Ortaca Belediyesinin kazanılması ve Büyükşehir Belediyesinin kazanılması ile bugüne kadar geldi. İlçe Başkanlığı görevini 13 yıl sürdürdüm, kurultay üyeliği görevimin de ikincisini sürdürmekteyim. Dalyanspor, Ortacaspor kulüplerimizin üyesi ayrıca ADD üyesiyim. 05 Ekim 2018 tarihinde CHP Ortaca Belediye Başkan Aday Adaylığımı açıklayarak ilçe başkanlığı görevimden ayrıldım.

“YENİ BİR ORTACA İDEALİM VAR”

3 bin yıl öncesine uzanan tarihi, İztuzu Plajı, Caretta Carettaları ve Byblis’in gözyaşlarından oluşan muhteşem kanalıyla Dalyan ve dünyaca ünlü plajıyla Sarıgerme’yi içine alan Ortacadır bizim memleketimiz.

Başından eksik olmayan güneşi, mavinin en güzeliyle yeşilin en güzelinin iç içe geçtiği, Kerimoğlu, Harmandalı ve Muğla zeybeğiyle, sıcak bakışlı insanların yurdu, bir cennettir bizim memleketimiz.

Hiç düşündünüz mü, bütün dünya Dalyan ve Sarıgerme’yi  bilir de, bu güzelliklerin sahibi olan cennet Ortacamız neden bilinmez? Ortaca’nın adı neden yok? Hiç düşündünüz mü?

Ortaca’nın ne havaalanı vardır ne de fabrikası. Ama Ortaca’nın son derece çalışkan, yetenekli ve zeki esnafı vardır. Onlar sayesinde yıllardır bölgenin ticaret merkezi Ortaca olmuştur. Bu yüzden komşu ilçelerden alışveriş yapmak için insanlar Ortaca’ya gelir..

“Sevdamız CHP’nin temellerini atan adam; rahmetle andığımız babam Ahmet Sertkaya ve yol arkadaşları ikinci adam, çok değerli komutan ve siyaset adamı İsmet İnönü’müz ve çok değerli eşi Mevhibe İnönü hanımefendi ile!..”

Hiç düşündünüz mü? Bu kadar yetenekli esnafa sahip, üstelik sağı solu, her yanı turizm olan Ortaca’da neden ölü sokaklar vardır?  Neden sık sık kapanır dükkanlar? Ortaca’nın çalışkan esnafı neden turizmden yeterince pay alamaz?Hiç düşündünüz mü?

Ortaca’nın çok güzel köyleri, verimli toprakları ve çok çeşitli ürünler yetiştirebilen çalışkan çiftçileri vardır.  Üstelik, kadınlarımızın el emeği, göz nuru ürünleri ve folklorik kültürü vardır.

Sevgili annem Saime Çimen Sertkaya ve ben

Hiç düşündünüz mü, Ortaca’nın  köylüsü için turizm, neden  birkaç demet maydanoz ve birkaç asgari ücretten öte geçemez? Neden Ortaca’nın köyleri turizmden yeterince pay alamaz? Hiç düşündünüz mü?

Çünkü, yıllardır yapılan bir yanlış bu güne kadar süre gelmiştir? Bunu önceki belediye başkanlarını kötülemek için belirtmiyorum. Ben size acı bir gerçeği anlatıyorum. Otuz yıldır Ortaca’da Turizm ile ticaret, Turizm ile tarım birbirini destekleyecek şekilde ele alınmamıştır. Seçilen yöneticiler kendilerini bu alanda görevli hissetmemişlerdir. Turizm otellerde sınırlı olarak yaşanırken, turistler otel dışına hiç çıkmadan memleketlerine dönerken, Ortaca’nın ticareti ve tarımı, turizmden uzak bir şekilde kendi haline bırakılmıştır. Ortaca’nın esnafı ve çiftçisi öksüz, sahipsiz kalmıştır. Oysa, yöneticiler devreye girmeliydi. Yapacakları yatırımlarla, verecekleri destekle,  turizmi, ticareti ve tarımı birleştirmeliydiler.

Ortaca çok fazla zaman kaybetmiştir. Ancak yanlıştan ne kadar çabuk  dönülürse kardır. Şimdi eski anlayışları bırakmak, yeni şeyler söylemek zamanıdır. Turizm, ticaret ve tarımı birleştirecek tedbirleri acilen alacağız. Bunu hep beraber başaracağız.

Ortaca’nın nasıl da hızlı geliştiğini fark ediyor musunuz? Bir uçtan bir uca yükselen binaları,  kurulan yeni siteleri, on yılda on bin artan nüfusunu, dışarıdan gelen göçü, kafeleri tıklım tıklım dolduran gençlerimizi, artan araç sayısını, karmakarışık hale gelen trafiği görüyor musunuz? Görüyorsanız eğer, siz de biliyorsunuz demektir…  Ortaca eski Ortaca değildir artık. Eskiden olduğu gibi sıradan belediyecilik anlayışıyla Ortaca yönetilemez. Bunu da  önceki belediye başkanlarını kötülemek için belirtmiyorum. Ben size, aslında sizin de bildiğiniz yalın bir gerçeği daha açık şekilde ve bir kez daha tekrar ediyorum.

Eşim Gülten Sertkaya ve kızım Gülay Deniz Sertkaya ile adaylık açıklamasında

Acele etmemiz, hızla geleceğin Ortaca’sını bu günden planlamamız gerekiyor. Yatırımları daha çok Ortaca merkezinde yoğunlaştırarak, geç kalmadan Ortaca’nın geleceğini kurtarmamız gerekiyor. Aksi taktirde çocuklarımız, dağ gibi büyüyen sorunlarıyla kaos içindeki bir Ortaca’da yaşamak zorunda kalır. Bugün dışarıdan içeriye olan yoğun göç, bir gün gelir içeriden dışarıya kaçışa dönüşür. Eğer bunu istemiyorsak, Ortaca’nın sadece birkaç yılını değil, gelecek 50 yılını  planlamak zorundayız.

Onun için eski bilinenleri tekrarlamaktan, eski  ve sıradan  belediyecilik anlayışlarında ısrar etmekten vazgeçmeliyiz. Bu Ortaca’ya yapılacak en büyük kötülüktür. Şimdi yeni fikirlerden ve yeni bir Ortaca’dan söz etmek zamanı gelmiştir.

Şimdi eski anlayışları bırakmak, yeni şeyler söylemek zamanıdır. Turizm, ticaret ve tarımı birleştirecek tedbirleri acilen alacağız. Bunu hep beraber başaracağız.

Benim Yeni Bir Ortaca İdealim Var;

Merkezdeki caddeleri, sokakları ve  iş yerlerini turizme dönük olarak yeniden planlanıp, şekillendirdiğimiz, araç trafiğine kapalı sokaklarında insanların  rahatça dolaşıp alışveriş yapabildiği, turizmle ticareti uyum içinde birleştirdiğimiz yeni bir Ortaca istiyorum…

Mutlaka ve yeterli ölçülerde  açacağımız bir kültür merkezi binası ve  orada  üretim yapacak olan sanatçılarımız, sokaklara taşan sanatsal ve kültürel etkinlikler, içimizi ısıtan sokak müzikleriyle şenlenen  yeni bir Ortaca istiyorum.

Sportif ve kültürel etkinliklerin sadece belirli bir kesimle sınırlı kalmayacağı,  köy ve mahallelerdeki gençlerimizi de içine alacak şekilde kurulacak ve desteklenecek  olan  çeşitli kulüp ve kuruluşlarıyla birlikte  hızla gelişen  yeni bir Ortaca istiyorum…

Fevziye’nin ilk öğretmeni halam Birgül Sertkaya ile birlikte

Her köy için turizme dönük olarak farklı yatırımların yapılıp desteklendiği,  turlarla gelecek olan turistlere köyün yaşamı, folklorik ve kültürel özelliklerinin tanıtıldığı, kadınlarımızın el emeği göz nuru üretimlerinin değerlendirildiği, gerek köy içinde evine yakın bir yerde, gerekse Ortaca merkezinde kendileri için ayrılmış yerlerde rahatlıkla satılabildiği, turizmle tarımı uyumlu bir şekilde birleştirdiğimiz yeni bir Ortaca istiyorum.…

Kıyılarının peşkeş çekilmediği, turizmden sadece yabancı şirketlerin pay almadığı, turistlerin sabah akşam otellerinde kalıp memleketlerine dönmediği, tur araçlarıyla köylerimizi ve Ortaca’nın merkezini ziyaret ettikleri, alışveriş yaptıkları, caddeleri ve sokakları canlanmış, ticareti gelişmiş yeni bir Ortaca istiyorum…

Ortaca ve Dalyan esnafını ortak bir turizm ekonomi politikasında birleştiren ve bu politikaların belirlenmesinde onlara belirleyici yetkiler veren demokratik bir Ortaca istiyorum.

Esnafı kazanan ve esnafı kazandıkça daha da kalkınan bir Ortaca istiyorum.

Köylüsü kazanan köylüsü kazandıkça köyleri kalkınan mutlu bir Ortaca istiyorum.

Sadece bugünü ve yarınını değil 50 yıl sonrasını planladığımız, yerleşim alanlarını ona göre belirlediğimiz, ona göre alt yapısını önceden  hazırladığımız, bozuk yapılaşmanın olmadığı, ikide bir planların değişip durmadığı, caddelerinin köstebek yuvası gibi oyulmadığı, sadece buyuran, ceza kesen değil, halka yakın olan, birlikte düşünen ve birlikte çalışan yeni bir belediyecilik anlayışının uygulandığı  büyümüş, gelişmiş  şehirleşmiş yeni bir Ortaca istiyorum.

SİZİ YENİ ORTACA İDEALİNE SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUM;

Ortaca’nın esnafına soruyorum; Sizin yeteneğinize ve çalışkanlığınıza ihtiyacım var. Bu idealimin gerçekleşmesi için benimle birlikte çalışır mısınız?

Çiftçilerimize soruyorum; Böylesine büyük bir idealin, böylesine zor bir işin üstesinden gelebilmem ve önüme konulacak her türlü engeli aşabilmem için sizin sabrınıza ihtiyacım var. Beni destekler misiniz?

Aydınlarımıza, sanatçılarımıza, yazarlarımıza soruyorum;  Sizin engin fikirlerinize ve acımasız eleştirilerinize ihtiyacım var. Fikirlerinizle bana destek olur musunuz?

En değerli varlığımız olan gençlerimize soruyorum? Bu idealimin gerçekleşmesi için sizin dinamizminize ve genç bakışınıza çok ihtiyacım var. Yeni bir Ortaca ideali için, siz de benimle birlikte yürür müsünüz?

Odalara, sendikalara, derneklere ve diğer demokratik kitle örgütlerine soruyorum; Sizin katılımcı yapınıza ve eleştirel yaklaşımlarınıza ihtiyacım var.  Yeni bir Ortaca ideali için siz de göreve hazır mısınız?

Ey Ortaca!… Güzel Ortaca!…

Bu evladınızı dinleyin.

Ben size yepyeni bir Ortaca vaat ediyorum.

Belediye Başkan Aday Adayı Sertkaya, sanayi esnafı ile bir araya geldi

Ortaca Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Sertkaya, sanayideki esnaflara “Yeni Ortaca” idealini anlattı.

Ortaca Belediye Başkan aday adayı Mehmet Sertkaya, sanayi sitesinde esnafla toplantı yaptı.

İlçe esnafının sorunlarına değinen Mehmet Sertkaya; “Ortaca esnafı zeki, çalışkan ve yetenekli olduğu için tüm olumsuzluklara rağmen Ortaca’yı çevre ilçeler arasında bir ticaret merkezi haline getirmeyi başarmıştır. Bunu siz başardınız. Ne kadar teşekkür etsek azdır. Ancak, bu güne kadar size büyük haksızlık edildi. Turizm bölgesinde olmanıza rağmen turizmden yeteri kadar pay alabilmeniz için yardımcı olunmadı, önünüze düşülmedi. Yalnız bırakıldınız. Turist havaalanından geliyor oteline kapanıyor sonra da çıkıp gidiyor. Sizi gören yok.” diye konuştu.

“İLÇE MERKEZİNİ VE CADDELERİ TURİZME DÖNÜK OLARAK YENİDEN PLANLAYACAĞIZ”

Ortaca’da turizm ile ticareti mutlaka buluşturacaklarını anlatan Sertkaya; “Bugüne kadar turizm ile ticaret, bir arada düşünülmemiştir. Yanlış yapılmıştır. Ortaca’ya yapılan en büyük yanlış bu olmuştur. Oysa Ortaca esnafının zekası, çalışkanlığı ve yeteneği ile turizm bir araya getirilebilseydi şimdi her şey daha farklı olurdu. Ama size söz veriyorum. Şimdi bunu düzelteceğiz. Yatırımları merkezde yoğunlaştıracak, önce merkezin çehresini değiştireceğiz. Yeni bir anlayışla, Ortaca merkezini ve caddelerini turizme dönük olarak yeniden planlayacağız. Bunu sizlerle birlikte yapacağız. Artık, turistler sabah akşam otellerinde kalıp memleketlerine dönmeyecek. Turlarla gelip Ortaca’yı gezmek isteyecekler. Alış veriş yapacaklar. Esnaf kalkınacak, esnaf kalkınınca Ortaca da kalkınacak.” şeklinde konuştu.

“YENİDEN PLANLAYARAK GELECEĞE HAZIRLAMALIYIZ”

İlçenin dışarıdan çok göç aldığını ve hızla yapılaştığını söyleyen Sertkaya; “Bu çok hızlı oluyor, eğer geç kalırsak tam bir keşmekeş içinde kalacağız. Onun için de yatırımları daha çok merkeze kaydırmalı, merkezi geliştirmeli, düzenlemeli, Ortaca’yı yeniden planlayarak geleceğe hazırlamalıyız. Sadece bu günü değil 50 yıl sonrasını düşünmek zorundayız. Eğer zamanında tedbir almaz da bu keşmekeşi önlemezsek. Bu sefer de göç tersine döner Ortaca’dan dışarıya kaçış başlar. Bu yüzden Ortaca artık eski anlayışlarla ve sıradan belediyecilikle yönetilemez. Eski anlayışlarda ısrar etmek Ortaca’ya yapılmış en büyük kötülük olur.” dedi.

“ÖNERİLERİNİZİ BANA ULAŞTIRIN”

Mehmet Sertkaya, sözlerini; “Sizden bir ricam olacak, ne yapmak istediğimi anladınız. Siz de bu doğrultuda önerileriniz varsa yazılı veya sözlü mutlaka bana ulaşın veya ulaştırın. Gelin geleceğin Ortaca’sını beraberce planlayalım. Ben sizi Yeni Bir Ortaca İdeali için birlikte çalışmaya davet ediyorum. Ben size yeni bir Ortaca vaat ediyorum.” diyerek bitirdi.

Ortaca Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Sertkaya, Mergenli’de çiftçilerle buluştu

Mergenli Mahallesinde çiftçiler ve vatandaşlarla bir araya gelen Ortaca Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Sertkaya, Yeni Bir Ortaca idealini anlattı.

Mehmet Sertkaya; “Ortaca artık sadece turizmin bekçiliğini yapmakla yetinemez. Ortaca çiftçisinin turizmden alacağı pay, birkaç demet maydanozla sınırlı kalamaz. Şimdi yeni şeyler söyleme zamanı gelmiştir.” diye konuştu.

Turizmle tarımı, kıyı ile kırsalı birleştireceklerini söyleyen Sertkaya; “Ben size Yeni Bir Ortaca vaat ediyorum. Turizmle tarımı, kıyı ile kırsalı birleştireceğimiz yeni bir Ortaca olacak bu. Turlarla yabancı ülkelere gittiğimizde gördük. Bizi otobüslerle köylere taşıyorlardı. O köyde bazı etkinlikler düzenliyorlar, sonra nasıl peynir ürettiklerini gösterip bize peynir satıyorlardı. Köylerinde üretilen diğer ürünlerini ve köy yaşamını tanıtarak para kazanıyorlardı. Böylece turizmle tarımı birleştirmişlerdi. Biz neden aynısını yapmayalım. Neden bizde turistler otellerine kapanıp sonrada çekip gidiyorlar. Neden onları köylerimize çekip aynısını yapmıyoruz. Yapabiliriz hem de daha iyisini yaparız. Ama sizin desteklenmeniz lazım. Onun için size söz veriyorum. Köy ve mahallelerimizi yeni bir anlayışla, turizme dönük olarak,  yeniden planlayacak, bu amaçla oralarda gerekli yatırımları yapacağız. Köyleri destekleyeceğiz. Üstelik sadece köyünüzde yatırımlar yaparak desteklemekle kalmayacağız. Ortaca merkezinde de sizin için yer ayıracağız. İsterseniz köyde kapınızın önünde isterseniz Ortaca da size ayrılan yerlerde de köylerinizi tanıtıp ürettiklerinizi satabileceksiniz. Çiftçimiz daha çok kazanacak, çiftçimiz kazandıkça köylerimizde kalkınacak. Ben size yeni bir Ortaca vaat ediyorum.” dedi.

Yorum
Başa dön tuşu