Sezgin Yıldırım yazdı: Böyle demokrasiye kurban olurum..!

Türkiye gündemi hızlı akar. Buna ayak uyduramayan geriye düşer. Baş döndürücü bir gündem akışı var ve hızına ulaşmak mümkün mü ?  Allah yardımcımız olsun.  Seçimin biri bitti ama seçmen henüz  dinlenemeden yerel seçimler kapıya dayandı.

Mahalli seçimler, genel seçimlerden biraz farklı ve daha heyecanlı olur.

Aday, adayları önce kamuoyunun gündemine isimlerini  getirmeye çalışırlar.

Bu heyecanlı bir süreçtir. Bol miktarda aday adayı ismi gündemimize oturur ve isimler konuşulmaya başlanır. Her aday rüzgar estirmeye ve  partisinin aday seçimi için arkasına rüzgar almaya çalışır. Bol laf üretilen süreçtir. Aday, adaylarından çok taraftarları ateşlidir. Samimi destekleyenler olduğu gibi bir de çıkarcılar diyebileceğimiz bir grup vardır.Destekledikleri aday, partilerinin adayı seçilir ve seçimlere belediye başkan adayı olarak girer , sandıktan da belediye başkanı çıkarsa eğer pastadan alınacak payın hayalleri vardır. Bu her dönem yaşanan klasiklerdendir.

Mahalle, sülale,hemşeri milliyetçileri  de devrededir..

İlgili Makaleler

Beğenmedikleri  veya kendilerinin nüfuz edemeyecekleri bir adayın ortaya çıkışına mani olmak üzere devreye girerler ve “ üzerinde uzlaşılan “ aday tekliflerini parti teşkilatlarına sunmaya başlarlar.

Partiye hakim olanlar vardır. Bunlar da kim aday çıkarsa çıksın “ adayı parti yönetimimiz belirleyecek “  başka bir aday asla olmaz diyenlerdir. İsim açıklamasalar da gönüllerinde ki adayı fısıltı gazeteleri vasıtasıyla halka beyan ederler. Güya resmi açıklamazlar ama halka da duyurmayı başarırlar…

Ankaracıları da unutmayalım…

Ankara da parti genel merkezinde adamı olduğunu ve kesin adayın kendisi olduğunu beyan edenler. En eğlenceli  grubumdur. Attıkları yalana kendileri bile inanır ve ateşli şekilde her yerde anlatırlar…

Dengeciler. .. en tehlikeli siyasi gruptur.

Adayları partilerinden , belediye başkan adayı seçilemezse bahaneleri hazırdır. Haksızlığa uğradık diyerek, başka aday veya partilerle dirsek temasına geçerler. Hatta daha yolun başında bile aday olamazlarsa destek verecekleri diğer partiler bile bellidir..

Paranın gücü ile nüfuz kullananlar;

Bu gruplar da ekonomik gücü olan,tanınmış ve her yere eli kolu uzanabilen olmanın gücü ile siyasette var olmaya çalışanlardan oluşur. Her şekilde gündemde olmayı başaran popüler isimlerdir.

Parti genel merkezleri resmi olarak adaylarını açıklayınca dengeler yeniden kurulur. Farklı rüzgarlar eser. Küskünler,kırgınlar da artık devrededir. Hesaplaşma vardır. Sandıktan son oy açıklanana kadar heyecanlı   süreç devam eder..

Yukarı da yazdıklarım yıllardır yerel seçimler de şahit olduklarımdır. Bu seçimde inşallah şahit olmayız. Bu sefer misyon  ve vizyonu olan adayların projelerinin yarıştığı, adayların etrafında, alanlarında uzmanlaşmış kişilerden oluşan güçlü ekiplerin olduğu, aday oldukları belediye koltuklarından bir şeyler almaya değil, tüm birikimlerini milletin hizmetine vermeye  kendisini adamışların yarıştığı seçime şahit olmayı can-ı yürekten diliyorum..

Kazanan milletimiz olsun. Demokrasiyi özledik.

Yorum

Başa dön tuşu