üstbilgi relşam

Sezgin Yıldırım Yazdı; GÜNEŞ ELBET DOĞACAK

Moğal baskıları Anadolu Selçuklularının yıkılmasına yol açtı. Türk boyları başsız ve devletsiz kalmıştı. Sıkıntı büyüktü. Sayıca küçük bir boy olan Kayı beyliği, milli bir ruh ve Türk Töresine sadakatle büyük cihan devleti olacak olan Osmanlı devletini kurdu..Türkler Devletsiz kalmadı.

Osmanlı Devletinin ortasında bir ada gibi kalan ama sürekli Osmanlı devleti içinde fitne çıkartan Bizans İmparatorluğu, küçük yaştan itibaren İstanbul Fatihi olma hayali ile yetişmiş Sultan Mehmet tarafından fethedildi. Fitne ortadan kaldırıldı..

Satır İçi Makale

Anadolu Türk birliği kurulamadığı için zaman zaman beylikler arası savaşlarda kardeş kanı dökülüyordu. Yavuz Sultan Selim ,tüm beylikleri Osmanlı devletine bağlayarak Anadolu Türk Birliğini sağlamış oldu.

Osmanlı yaşlanıp hasta adam olmuştu. Topraklar elinden tek tek çıkmaya başlamıştı. Kaybedilen veya kaybedilecek hale gelmiş topraklar da Türkler ve Müslümanlar horlanıyor,hakarete maruz kalıyor ve çeşitli zulümlere uğruyorlardı.Bunlara tanıklık eden Türklerin milli ve dini duyguları diğer coğrafyalarda  yaşayan Türklerden daha yüksek ve hassas noktalardaydı. Bu ortamda yetişmiş ve Türklük duygusu yüksek olan Türklerden birisi de Mustafa Kemaldi. Babasız kalmış. Fakirlik çekmiş. Yatılı okumuş. Vatan için Afrika topraklarına gönüllü olarak gidip savaşmış. Suriye de Çanakkale de savaşmış. Milli mücadeleyi örgütleyip, Kurtuluş savaşını zaferle sonuçlandırıp Bağımsız Türkiye Cumhuriyetini kurmuş.. . Yokluklar içerisinde başarmış ve Türkleri Devletsiz bırakmamıştı.

Bu örnekleri çoğaltabilirim ama bu kadar şimdilik yeterli olsun…

İlgili Makaleler

Şimdi yine sıkıntılı dönemleri yaşıyoruz.

Gördünüz Türkler ne zaman sıkıntı yaşasa, ardından da güzel sonuçlar ortaya çıkıyor..

Terörle geldiler. Darbeler yaptılar. Sağ-sol çatışması çıkardılar. Mezhep kavgası, Türk-Kürt çatışması çıkarmaya çalıştılar. Sokakları ve şehirleri karıştırmak istediler. 15 Temmuz Darbe Kalkışması yaptılar. Sınırlarımız da Terör Örgütlerine devlet kurmaya ve geleceğimizi karartmaya çalıştılar. Ambargolar uyguladılar. Türkiye’yi hedeflerine koydular. Ne yaptılarsa BAŞARAMADILAR.

Şimdi de içimizde ki işbirlikçileri ve sözüm ona bazı Müslüman devletleri ile birlikte EKONOMİK SALDIRI altına aldılar. Yine başaramayacaklar..

Millete yerli malının önemini kavrattılar. Milli üretimin şart olduğunu öğrettiler. Tasarrufun önemini hatırlattılar. Eğitimin üretim ve proje odaklı olması gerektiğini adeta kafamıza kazıdık. Ahlaklı ve Vatansever olmanın değerini hatırlattılar. Dost görünümlü düşmanların varlığını öğrettiler.

Milliyetçiyim, Müslümanım, Atatürkçüyüm demenin laf ile söz ile olmayacağını öğrendik.

Sıkıntılar ve bize karşı yapılan düşmanlıklar, bizim zayıf yönlerimizi ortaya çıkardı. Şimdi tüm eksiklerimizi tamamlama ve zayıf yanlarımızı güçlendirme zamanıdır. Bunu gerçekleştirebilirsek inanın tam bağımsız Güçlü ve Küresel aktörler arasına girmiş Türkiye’yi milletçe yaratabiliriz.Buna olan inancım tamdır.Bunu ben değil Tarih söylüyor. SIKINTILI DÖNEMLER TÜRK’Ü GÜÇLENDİRİR…

Yorum

Makale İçeriği Altı
Makale altı
Yorum altı
Başa dön tuşu