Sezgin Yıldırım Yazdı: SİYASET ve DENGELER

Dalaman siyaset gündemi hızlı akıyor. Her gün dengeleri değiştirecek olaylar cereyan ediyor. Her şeye rağmen herkes biliyor ki turpun büyüğü daha heybede. Dengelerde ki  bu oynaklık , belli bir müddet daha devam edecek gibi görünüyor.

Dalaman MHP ilçe başkanı Hasan Şimşek istifa etti ve boşalan başkanlık makamına, Dalaman MHP ilçe yönetim kurulu, Gürhan Hopları  başkan olarak seçti.  Dalaman’ın  tanınmış ailelerinden ve  iş adamlarından olan Hoplar, MHP teşkilatına olumlu katkı yapacaktır. Kendisine ve ekibine siyasi çalışmalarında başarılar diliyorum. İşinin kolay olmadığı ve zor bir göreve talip olduğunun, kendisi de farkındadır.  Gürhan Hoplar , her kesimle sıcak ilişkisi olan, sıcak ve samimi bir kişiliktir. Bu özelliği de siyasi çalışmalarında kendisine artı katkı yapacaktır. MHP parti içi çekişmeleri yaşadı ve bölünme ile sonuçlanarak, MHP içinden bir yeni parti çıktı. Türkiye genelinde ne sonuçları oldu ve MHP yi  nasıl etkilediyse, Dalamanda da aynı sonuçlar etkili oldu. MHP güç kaybetti. Her şeye rağmen MHP, Dalaman da seçimlerin sonucunu etkileyecek, dinamik bir seçmene sahiptir. Gürhan başkan ve ekibi Belediye başkan adayı seçiminde , ülkücü hareketin içinden gelmiş, herkesi kucaklayabilecek ve camiayı toparlayabilecek bir adayı ortaya çıkarabilirlerse, partiyi iddialı konuma getirebilirler. Bu konuda başarılı olamazlar ise  yinede Dalaman yerel yönetim seçimlerine ,ülkücü seçmenin,  alternatif tercihi damga vuracaktır. Ülkücü seçmen; kendisine yakın gördüğü, başka bir adaya gidecek ve yine Dalamanın seçimlerini etkiyecektir. Tüm partilerin gözü ve kulağı Gürhan Hoplar başkanın parti içi çalışmalarında ve MHP de olacak gibi görünüyor. Dalamanın dengesi MHP . MHP’nin ve Dalamanın geleceği de Gürhan Hopların ve ekibinin çalışmalarına bağlı görünüyor…

Dalaman CHP de Muhammet Şaşmaz başkan tek aday gibi görünüyor. Şu ana kadar adayım diyen bir başka partili olmadı. Bu saatten sonra çıkabilirde ama şimdilik  görüntü  böyle..

Dalaman İYİ Parti de  adaylık noktasında henüz netleşen , kitleleri heyecanlandıracak bir açıklama yok. İsmi geçen adaylardan bazıları, aday olmayacaklarını deklare ettiler. Kesinleşen bir aday ismi olmadığı için isim zikretmiyorum. Fakat adı halk arasında dolaşan isimlere bakınca da onların aday olarak açıklanması, dengeleri  değişterecek kalitede isimler olduğunu söyleyebilirim.

Dalaman Ak parti , aday konusunda en hareketli teşkilat. Aday, adaylığını açıklayan bir çok isim var. Çok heyecanlı bir şekilde aday,adayları çalışmalarını yapıyorlar. Şu ana kadar halkta heyecan yaratacak bir isim, öne çıkmış vaziyette değil. Ak partide biat usulü  aday tespiti, geçerli olduğu için sürpriz bir aday gündeme bomba gibi düşebilir. Dalaman halkının kanaati bu yönde..

İlgili Makaleler

PARTİSİZ ADAYLAR var birde. Bunları da ikiye ayırabilirim. Birinci grup, aday olabilecekleri bir parti arayışı içinde olanlar, ikinci grup ise gönlünde bir parti olanlar ve o gönüllerindeki partiden adaylık için,davet bekleyenler diye sayabilirim.

Gördüğünüz gibi siyasetin dengesi, henüz oturmuş vaziyete gelmedi. Kimse henüz geleceği öngöremiyor ve fikir yürütemiyor. Dalaman halkı; demokrasi destanı yazan, her partiye şans verebilen bir seçmen yapısına sahip olduğu için, partilerden ziyade aday ve adayların ekipleri,  oy verme tercihinde ,etkili olacaktır.

DİĞER BİR DURUM ise MHP ve Ak parti ittifak görüşmelerinin sonucu  ve ortaya çıkacak tablo bekleniyor. Olumlu bir sonuç ortaya çıkarsa tüm dengeler değişecektir. Siyasi  hava sisli ve puslu. Görüş mesafesi şimdilik düşük . Herkes birbirine yakın mesafede, dirsek temasını kaybetmeden, siyaset yolunda ilerlemeye çalışıyor.

Daha, çok süprizler göreceğiz.Turpun büyüğü heybede…

Siyaset erbabı dostlarıma ve aday,adaylarına küçük bir uyarı yapayım.HALKTA HEYECAN YOK..

Yorum

Başa dön tuşu