üstbilgi relşam

Süleyman Şahin Yazdı: DALAMAN DESTİNASYONUNDA 12 AY TURZİMİ İÇİN SPOR TURİZMİ ŞARTTIR

DALAMAN DESTİNASYONUNDA 12 AY TURİZMİ İÇİN SPOR TURİZMİ ŞARTTIR.  Dünya da spor turizmi hareketlerinde WTO nun açıklamana göre 200 milyar dolar dönüyor. Spor turizminde günlük harcanan para kitle turizminin 2-3 katı. Kültür turizmi yapan İstanbul’da günlük harcanan para 100 dolar iken kitle turizmi ile Antalya’da 45 dolar. Turist başı ortalama harcama Türkiye’de 800 dolar iken, spor turizminde ortalama 2000 dolar.  Türkiye’de spor turizminden en çok faydalanan il Antalya.   Antalya İl gençlik ve spor müdürü B:Hacıcaferoğlu bu yıl Antalya’nın spor turizminden 1 milyar dolar gelir elde edeceğini söylüyor.

ANTALYADA YILDA ORTALA 2000 futbol takımının kış sezonu kamp yaptığı söyleniyor Buna Almanya, Rusya, Ukrayna, Slovenya, Çekya, Romanya, Sırbistan, Macaristan Kazakistan ve Körfez Arap ülkeleri futbol federasyonu takımları dâhildir. Antalya’da 200 civarı kriterlere uygun futbol çim antrenman sahaları var. Standartlara uygun golf sahaları var.  Kışın çok yağmurlu ve karlı olan Avrupa ülkeleri için Antalya ve Dalaman bölgesi ılıman iklimi ile futbolcular için çok cazip. Kapalı olimpik yüzme salonu olan yerler, U21,U18,U14, çocuklar, minikler, özürlüler, ampute, yaşlılar adı altında bir sürü dünya yarışmaları düzenleyerek kış boyu turist çekebiliyor. Voleybol, basketbol, tenis, masa tenisi, okculuk, dalıcılık, yüzme dağcılık, trekking, bisiklet, jimnastik gibi spor dalları ile müthiş sporcu çekilebiliyor.

Satır İçi Makale

MUĞLA İLİ GENCKLİK -SPOR MÜDÜRLÜĞÜ MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SPOR TESİLERİ VE KULÜBÜ KURULMASINI TEŞVİK ETMESİ GEREKİYOR. Antalya il gençlik spor müdürü Sn. B. Hacıcaferoğlu’nun en az 1-2 yıl Muğla il müdürü olarak atanması gerekiyor. Muğla’da Futbol Turizmine hizmet verecek kriterlerde uygun hiç çim antrenman sahası yok. Kapalı yüzme havuzu tek Maramariste var. Ortaca Sarıgermede İberotell sayesinde Sarıgermeye yakın bölgede 60 dönüm hazine arazisine ‘’6 adet futbol antrenman sahası projesi’’ yapıldı. Ortaca Belediyesi arazi tahsisini devletten aldı, ama maalesef projeyi bir türlü başlatamadı. Siyasilerin bastırması ile iL Spor Müdürlüğü projeyi devlet programına almak istedi ama Ortaca Belediyesi arazi tahsisini iade etmedi. 4-5 yıl oldu proje hazır ama Ortaca Belediyesi olayı kilitledi, bölgemiz spor turizmine yazık oldu. MUTSO nun projesi itelemesi şarttır.

DALAMANIN KAPALI SPOR SALONU ilçe Gençlik müdürlüğüne ait 40 dönüm arazisi var hâlihazırda boş 20 dönüm duran arazisi var. Bu alana kapalı yüzme havuzu yapılabilir. 30 odalı Genclik merkezi yapılabilir. Dalaman Kapukargın’da il spor müdürlüğüne tahsisle 36 dönüm arazi var. Burası su sporları merkezi haline getirilebilir, bu araziye futbol antrenman sahası yapılabilir. Tigem altında 2600 dönüm arazı spor vadisi yapılabilir. Dalamana 3 yıl oldu 1 kuruşluk spor yatırımı yapılmadı. DALAMANI SPOR KENTİ OLARAK ŞAHLANMASI İÇİN İKTİDAR PARTİSİNDEN VİZYON SAHİBİ, ÇALIŞKAN, ATILGAN BELEDİİYE BAŞKANI ŞART OLDU.

DALAMANI SPOR KENTİ YAPMAK İÇİN SPOR ÖĞRETMENİ SN.SANİYE UYAR KIRIK HOCAMIZ BAŞKANLIĞINDA ‘’DALAMAN SARSALA GENCLİK VE SPOR KULÜBÜ’’ KURULDU. DALAMAN DESTİNASYONU BÖLGESİNDE 12 ay turizmi için spor altyapısı olarak spor tesislerinin ve spor kulüplerinin gelişmesi şart olup devlet, üniversite, belediyeler ve MUTSO tarafından desteklenmesi şarttır. MUTSO BAŞKNALARININ KONUYA ÖNEM VERMESİ GEREKİR. Dalaman Sarsala Spor Kulübü 2 ay gibi kısa zamanda kurularak Ortaöğretim okulları öğrencilerinden 4 kız, 6 erkek öğrenci ile geçen ay Van ili Çatak ilçesinde yapılan şampiyonaya katılarak kızlar şampiyonluğu ve erkekler mix şampiyonluğu kazanmıştır. Dalaman Sarsala Spor Kulübü bünyesinde 1 dünya ikincisi olmak üzere 3 milli sporcumuz vardır.

İlgili Makaleler

DALAMAN SARASALLA SPOR KULÜBÜ kısıtlı parasal şartlarına rağmen 17 Ekimde Maraş ta yapılacak şampiyonaya katılacaktır. Dalaman Sarsala Spor Kulübü öğrenci sporculardan müteşekkil voleybol takımı kurmuştur. Kulüp yakın zamanda Jimnastik kolunu da kuracaktır.

Yorum

Makale İçeriği Altı
Makale altı
Yorum altı
Başa dön tuşu