Süleyman Şahin yazdı: TANITIM OLMADAN TURİSTİ GETİREMEZSİNİZ

TANITIM NEDİR. Tanıtım bir mal veya hizmet ürünün kullanıcı /alıcı/ müşteriye her yönü ile anlatılması /sunulması demektir. Tanıtım aslında ürün pazarlamanın bir koludur. Biz konumuz ise turizmde tanıtımdır. Tanıtım kelimesi aslında ürün satış ve pazarlamasında Türkçede sıkça kullanılan bir kelimedir. Tanıtım karşıtlığı olarak İngilizcede kullanılan kelimeler; ‘’promotion’’, ‘’branding’’,’’publicity’’ , ‘’reputation’’, ‘’familiarity’’ gibi kelimelerdir. ’’   Turizmde tabi tanıtılacak olan şey, ya bir işletme ya da turizm cazibe yeridir yani destinasyondur.

DESTİNASYON TANITIMI NEDİR? NASIL YAPILMALI?   Destinasyon kelimesi artık Türk turizm terminolojisinde sıkça kullanılmaktadır. Destinasyon kısaca varış yeri demektir. Destinasyon dendiğinde artık bir turizm cazibe merkezi veya bölgesi anlaşılmaktadır. Dalaman destinasyonu dendiğinde Dalaman kasabası değil Dalaman havalimanı varışlı Kaş –Datça arası olduğu anlaşılmaktadır.  Tanıtımda en önemli iki şeyden biri logo yani sembol, diğeri motto yani slogandır. Tanıtımda beyinlere yerleşmek çök önemlidir. Bir ‘’nike’’ sembolü gördüğünüzde onun spor ayakkabısı ‘’nike’’ olduğunu bilirisiniz. Bir deniz kaplumbağası resmi gördüğünüzde Dalyan kasabasını ‘’ hatırlarsınız İşte buna da imaj yaratma deniyor. Kaya mezarları Dalyanın simgesidir, sembolüdür..

TANITIM KANALLARI VE MALZEMELERİ NELERDİR. Tanıtım kanalları müşteri ile direk ilişki yanında, radyo, TV,   gazete, fuarlar, konferanslar, etkinlikler, internet ve son günlerde en etkin olarak sosyal medya kullanılmaktadır. Tanıtım malzemeleri olarak film, video, klip, CD, broşür, kitap, afiş vs.dir.  Diyelim ki Adana –Dalaman arası haftada bir uçak koyduk. Adana ve Dalaman bölgesinde bu konulan bu uçuşunun maliyeti 40.000 dolar ise doluluk oranının yeterli seviyeye çıkarılarak bu uçuşun bedelinin karşılanması gerekir. Bunun için de Dalaman- Adana bölgesinde ilk başlarda yoğun bir tanıtım ve PR çalışması gerekir. Bunun yapacak kişi ve kuruluşların öncelikle ‘’Dalamana geliniz, binlerce cennet koylarımızı görünüz’’ sloganı ile basın, yayın kuruluşlarında çıkacak faaliyet ve etkinlikler yapılır. İlgili sivil toplum örgütleri, turizm şirketleri, TURSAB BYK ları, ticaret ve esnaf odaları, valililer, kaymakamlar ve belediye başkanları ile irtibat kurdurulur. Yani devlet, özel sektör, yerel yönetim işin içinde olmalıdır.

DESTİNASYON TANITIMINDA NELER ÖNEMLİ. Destinasyon tanıtımında bölgenizdeki gezilecek görülecek yerleri iyi belirlemeniz ve tanıtmanız gerekir. Bölgenizdeki tarihi ve kültürel özellikleri, deniz, kum, güneş özelliklerini, koylarınızı, şelale, vadi, orman peyzajı özelliklerinizi, kaplıca ve sağlık terapi kaynaklarınızı, gurme, yeme içme özelliklerinizi, yerel folklorik dans kültürünüzü, endemik korunması gereken bitki, hayvan, flora, faunalarınızı, eğlence yerlerinizi, mesire yerlerinizi, seyir tepesi gibi yerleriniz ortaya koymanız gerekir.

DESTİNASTON MARKALAŞMASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ. Turizmde en önemli şeylerden birisi turist memnuniyetidir. Turist memnunsa gelecek sene içinde hemen uçak ve konaklama tesis rezervasyonunu yaptırır. Gelecek senenin rezervasyonu çok önemlidir. Türkiye’nin şu anda gelecek yıl için % 70 rezervasyon yaptırıldığı söyleniyor. Bizim Dalaman destinasyonu bölge turistimiz % 80 nı İngiliz’dir. Yani bizim havalimanı girişli turist 2 milyon pax ise bunun 1600 pax ı İngiliz’dir. Kalan 100 bin civarı Alman ve 100 bin Hollandalı büyük otellere gelir.  Yaklaşık 80.000 bin Rus,  kalanı Belçika, Arap, Kazak vs. dir. İngilizlerde ve Avrupa turistinde sadakat yani ‘’Tourist Loyalty’’ çok önemlidir.  Turisti bir işletmeye ve destinasyona yıllarca bağlamak için misafirperverlik ve dostluk kurabilmek çok önemlidir. Turist kazıklanırsa ve kötü muamele görürse öbür yıl gelmez, üstelik kötü propaganda yaparak gelecek olanlara da mani olur.

İlgili Makaleler

TURİZMDE İMAJ ÇOK ÖNEMLİDİR. İmaj itibar gibidir, kaybedilirse zor kazanılır.

Yorum

Başa dön tuşu