TATLI KRİZİYLE BAŞ ETMENİN YOLLARI

Dönem dönem hepimizin canı tatlı isteyebilir.Belki kan şekerimiz düşmüştür belki çok mutsuzuzdur..Daha birçok sayabileceğimiz nedenlerle tatlı yemeye yönelebiliriz.Bu tatlı krizinin önüne geçebilmeniz için  size birkaç öneride bulunmak istiyorum:

  • Öğün atlamamaya çalışın.Aralara minik ara öğünler koyarak ana öğünlerle birlikte 5-6 öğün beslenmeye çalışın.Çünkü uzun süre aç kalmanız tatlı isteğinizi arttırabilir.
  • Glisemik indeksi yüksek olan karbonhidratlar yerine glisemik indeksi düşük olan karbonhidratları tüketin.Mesela pirinç yerine bulgur,beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketebilirsiniz.Böylece hem kan şekeriniz daha dengeli olur hem de aldığınız lif oranı artar.
  • Özellikle aç olduğunuzda meyveleri tek başına tüketmemeye çalışın.Yanında süt,kefir ya da yoğurt gibi protein kaynakları ya da badem,ceviz,fındık gibi yağlı tohumlarla tüketin.Bu şekilde şeker dalgalanmalarının önüne geçerek tatlı isteğinizi azaltabilirsiniz.
  • Eğer canınız çok tatlı çekerse haftada 1-2 defa bitter çikolata ya da şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlı tüketebilirsiniz.Bu şekilde daha masum bir kaçamak yapmış olursunuz.
  • Beslenmenize kuru meyveler ya da taze meyveler eklemek tatlı isteğinizi bastırabilir.Fakat porsiyona dikkat etmelisiniz.Örneğin;1 fincan türk kahvesinin yanında 1 adet hurma ya da 3 adet kuru kayısı tüketerek tatlı isteğinizle baş edebilirsiniz.
  • Gün boyu canınız tekrar tekrar tatlı çekiyorsa başka bir yöne yoğunlaşmaya çalışın.Örneğin;çıkıp açık havada bir yürüyüş yapabilirisiniz.Bu size çok iyi gelecek..
  • Tarçının kan şekerini dengeleyici etkisi vardır.Tarçını beslenmenize ekleyerek tatlı isteğinizi azaltabilirsiniz.Örneğin;ara öğünlerinizde yoğurdunuzun içine toz tarçın ilave edebilirsiniz ya da demlediğiniz yeşil çayın içine çubuk tarçın koyabilirsiniz.
  • Yetersiz su tüketiminiz de tatlı isteğinizi artıracaktır.Bu yüzden düzenli olarak en az 2.5 litre su tüketmeye çalışın.

Bütün yolları denediniz ve tatlı isteğinizi bastıramadınız mı?O zaman mutlaka bir uzmandan yardım alın. Bu durumun sebebini saptayıp onu göre çözüm yoluna gitmelisiniz.

Sağlıkla kalın..

Yorum
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu