Tezcan: “Cumhuriyet Devrimleri’nin taşıyıcısı kadınların, 8 Mart Dünya Emekçiler Günü kutlu olsun”

CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile yazılı açıklama yaptı.

Tezcan, açıklamasında; “İktidarın kadını ikinci sınıf vatandaş gören zihniyeti, bırakın kadınlara eşitliği ve özgürlüğü vaat etmeyi, ellerindeki hakları almak için mücadele etmektedir. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeleri bunun bir örneğidir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak,Kadına yönelik şiddeti durdurmakta kararlıyız. İktidara geldiğimizde ilk bir hafta içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya koyacağız. Uluslararası sözleşmeleri ve ulusal mevzuat hükümlerini etkili şekilde uygulayacağız. Kravat taktı, efendi durdu diyerek yapılan indirimleri kaldıracağız. Faillere caydırıcı cezalar verilmesini, cezaların seçenek yaptırımlara çevrilmemesini, infazının derhal uygulanmasını sağlayacağız.

İttifak olarak şu konuda da mutabıkız; eğitimde güçlü reformlar gerçekleştireceğiz. İlkokul birinci sınıftan itibaren eğitim müfredatına insan hakları ve kadın-erkek eşitliği dersleri koyacağız. Kız çocuklarının eğitim hakkını güvence altına alacak ve bu hakka erişimin önündeki tüm engelleri tek tek kaldırılacağız.

Altı liderin imzaladığı “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” mutabakatında, kadın istihdamıyla ilgili de önemli politikalar var. Eşit ve adaletli bir çalışma hayatı için kadınların güvenceli çalışması, eşit işe eşit ücret alması, iş-özel yaşam dengesinin kurulmasına yönelik, uluslararası standartlar doğrultusunda, gerekli düzenlemeleri yapacağız.

Kısacası; bu ülkede kadınların eşit, adil, tok, güvende ve özgürce yaşadığı bir düzeni hep beraber kuracağız. Kadınlar ve erkekler dayanışma içinde mücadele ettikçe, hayat eşitliğe doğru akacak.

Kutlu olsun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz!  Dayanışma olsun, yaşam dolsun, dünyaya barış getirsin.” dedi.

Yorum
Başa dön tuşu