Tuncay, Tarım Bakanı Pakdemirli’ye bölge çiftçisinin sorunlarını iletti

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından Aydın’da Ege bölge toplantısı düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TZOB tarafından Adnan Menderes Üniversitesi kongre salonunda gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

Bakan Pakdemirli, 6 ilden 87 oda başkanının katıldığı toplantıda bölgedeki tarımsal faaliyetler ve yaşanılan sorunlar hakkında bilgi aldı. Toplantıda Bakan Pakdemirli ile görüşme şansı bulan Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay, TZOB genel başkanı Şemsi Bayraktar ile birlikte bölge üreticisinin sorunlarını aktardı.

En kısa zamanda bölge çiftçisinin sorunlarının giderilmesini umut ettiklerini ve bu yönde çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay, Bakan Pakdemirli’ye iletilenleri şöyle sıraladı;

1.Bölgemizdeki yetişen limon, portakal, nar, mandarin, kavun, karpuz, zeytin, zeytinyağı ve benzeri ürünlerde çiftçimizin emeğinin karşılığını alabilmesi için bakanlık tarafından çiftçi satış limiti belirlenmesi, limit altında ürün almak isteyenlere cezai işlem uygulanması.

2.Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerince verilen tüm evraklarda çiftçilerimizden alınan ücretlerin alınmaması, Ziraat Odalarının ruhsat müracaatlarında döner sermayeye ücret alınmaması ve muaf tutulması.

3.Kilo bazında buğday ve pamuğa verilen desteklerin narenciye ve domatese de verilmesi.

4.İlçemizde Tarım İl Müdürlükleri tarafından üretim planlamasının bölgeye uygun şekilde uygulanması

5.Yüzde 50 hibe makine ve ekipman desteğinin tekrar verilmesi.

6.Okullarda dağıtılan süt dağıtımının yanında narenciye ve diğer meyvelerin dağıtılması.

7.Fidan maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı yüzde 50 fidan desteğinin verilmesi.

8.Mazot, ilaç ve gübredeki fiyat artışlarının azaltılması veya verilen mazot, ilaç ve gübre desteğinin arttırılması.

9.Sera kurumunda yüzde 50 hibe desteği verilmesi.

10.Dalaman Tarım İşletmesine ait tarım alet ve ekipmanlarının bölge çiftçisine faydası olması için TİGEM’den uygun fiyata kiralanması.

11.Dalaman Tarım İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı arazilerin kiralama ücretinin küçük bazlı üreticilerin yararlanabileceği şekilde fiyatlandırılması.

Yorum
Başa dön tuşu