üstbilgi relşam

TURİZMDE TANITIMIN ÖNEMİ  VE TURİST SADAKATI

TANITIM OLMADAN TURİM OLMAZ. Turizmin ilk şartı tanıtım.  Diyelim ki çok harika bir lokasyonda süper bir otel açtınız. Oteli işletmek için tecrübeli resepsiyon personeli, kat personeli, harika bir şef, mükemmel mutfak personeli, güler yüzlü hizmet yapacak garson ve komiler buldunuz. Barcılar mükemmel, çok sempatikler ve bara çok iyi müşteri çekebiliyorlar, disko bölümünüzde harika DJ var, çocukları ve aileleri akşam eğlendirecek çok iyi bir animasyon ekibiniz var, bahçeler, çiçekler, peysaj harika. Ancak tanıtım yapmadınız.  Sizin otelin varlığından kimsenin haberi yoksa gelen olmaz? Bu nedenle otellerin ve konaklama tesislerinin bölgesel, ülkesel ve küresel bazda tanıtımı için bir konaklama birliği şemsiyesi altında ‘’ortak akılla tanıtım yapmak için’’  toplanmak gerekir.

TÜRKİYEDE OTEL YATAK PAZARLAMARI otel büyüklüne göre değişmektedir. Ama her Haliklarda, iyi bir internet siteniz olmak zorundadır. Tanıtım için bir otel ve çevreyi tanıtıcı tanıtım video çekimi gereklidir. Ayrıca, broşur, CD vs. tanıtım malzemesi hazırlatmanız gerekir. İnternette Dalyan otel diye girdiğinizde, tripadvisor, booking.com vs gibi yerli ve yabancı bir sürü otel pazarlama şirketi sizin için rezervasyon formları oluşturmaktadır. Ayrıca yerli ve yabancı dev şirketleri sizinle kontratlı çalışmak isteyebilir. Bunlar tanıtım, pazarlarla ve PR çalışması gerektiren şeylerdir. 10-20 odalı aile oteli, pansiyon, apart otel işletmesi ile 50-100 yataklı oteller ve yıldızlı oteller işletme ve pazarlama, tanıtım yöntemleri ve müşteri ilişkileri yöntemleri farklıdır. Otel tanıtımları ve pazarlaması bölge otelcilik örgütleri ve STK ları ile işbirliği halinde olursa lüzumsuz masraflardan kaçınılmış olur. Yakın turistik İlçelerimiz Fethiye ve Marmaris’te otelciler birliği varken, bölgemizde DOKTOB turizm birliği bu tür tanıtım pazarlama işbirliği yapmaktadır.

Satır İçi Makale

TANITIM İÇİN NELER YAPILMALI. Turizm Bakanlığı yurt dışında yaklaşık yıllık 100 milyon dolarlık tanıtım faaliyetleri yapmaktadır.  30 milyar dolar yıllık gelir elde edilen bir sektörde gelirin en az %2-3 ünü reklam tanıtıcıma ayırmak gerekir.  Bu nedenle Türkiye küresel pazarlarda an az 500 milyon dolar hatta 1 milyar dolar akıllı tanıtıma para ayırması gerekir.  Türkiye’nin mevcut TÜRKİYE HOME logosu, mottosu  ve sloganları dışına çıkması gerekir. Bize lazım olan ve para bırakan, otel dışını gezen, araç kiralayan, çevredeki turlara katılan, otel dışına çıkıp Efes bira içen, yerel lokantalarda yemek yiyen turist lazımdır. O da Avrupalı ve İngiliz turisttir. Yani buradan anlaşılan tanıtımın genellikle İngiliz ve Avrupa ülkelerinde köylerine kadar yapılmasıdır. Bölgemizde iki turizm merkezi vardır. Birisi 5 yıldızlı otellerin olduğu Sarıgerme, diğeri bakanlık ve belediye belgeli otel, pansiyon, apart otel gibi tesislerin olduğu Dalyan beldesidir. Sarıgerme’deki yıldızlı otellerden biri DALAMAN HİLTON olup diğer 5 oteli TUI işletmektedir. Sarıgerme’de ve Dalyanda yaklaşım 5000+5000 yatak vardır.

OTELLERİN TANITIM BÜTCELLERİ.  Özellikle yıldızlı oteller bütçelerinden yıllık tanıtıma para ayırırlar. Türkiye’de büyük oteller genelinde bütçelerinden yıllık 1-2 milyon dolar parayı tanıtım için harcarlar. Aslında yöremiz için en ucuz tanıtımlardan biri marka otelleri ülkemize, bölgemize getirmektir. Çünkü tanıtımın amacı imaj yaratmaktır. Küresel otel zincirleri zaten iyi bir marka yapmış durumdadır. Marrıott, Ritz-Carlton, Sheraton, Wyandam, Hilton, Hyat gibi oteller dünyada marka otellerdir. Bu otellerin olduğu yere güvenle gidebilirsiniz. Tanıtım yapmanın yolu bölgenize marka otelleri getirmenizdir.

TURİST SADAKATİ NEDİR, ÖNEMİİ NEDİR. Turist sizden ve yörenizden memnunsa oteldeki kişilerle ve çevredeki restoran olsun, başka işyerleri olsun, barcı olsun, yerel insanlardan misafirperverlik, dostluk bağları kurmuş ise bu işletmeye ertesi sene bir daha gelir. Ziyaretçi tekrarı küçük işletmeler için çok önemli olduğu kadar büyük oteller için de çok önemlidir. Sadakatli ziyaretçi sizi başkalarına da över ve sizin ağızdan tanıtımınızı yapar.

İlgili Makaleler
Yorum

Makale İçeriği Altı
Makale altı
Yorum altı
Başa dön tuşu