Turizme kazandırılan yürüyüş ve bisiklet rotaları seyahat acentelerine tanıtılacak

Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ilçelerinde, eko turizm odaklı uzun mesafe işaretli yürüyüş ve bisiklet rotalarının seyahat acentelerine tanıtımı için program yapıldı.

Bölgenin eko turizm potansiyelinin artırılması ve özellikle bisiklet ve trekking ile ilgilenen turist profilinin çekilmesi amacıyla, 2-4 Kasım’da Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO), Ortaca Belediyesi, Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği, Dalyan Turizm Tanıtım Sosyal Gelişim ve Eğitim Vakfı (TUSEV) organizasyonu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), Orman Genel Müdürlüğü, Mountains And Seas Travel işbirliğiyle, seyahat acentelerine yönelik düzenlenecek Eco Trails Seyahat Acenteleri Tanıtım Etkinliğinin lansmanı MUTSO Ortaca Temsilciliğinde yapıldı.

Proje Yürütücüsü Murat Demirci, Eco Trails ve seyahat acentelerine yönelik program hakkında bilgiler verdi.

Sezonu 12 aya yaymak amacıyla alternatif turizm altyapısı oluşturmak istediklerini ifade eden Demirci; “Bölge değerlerini koruyarak eko turizm kapsamında tanıtmak, sadece deniz kısmının değil, kırsal kesiminde turizmden pay sahibi olması için projeyi geliştirdik. Proje ile Karya ve Likya’nın işaretli yürüyüş ve bisiklet rotalarını oluşturduk.” diye konuştu.

Demirci, alternatif turizme yönelik turlar düzenleyen seyahat acentelerine rotaları tanıtacaklarını söyledi.

3 günlük program kapsamında 25 acenteden 35 kişiyi misafir edeceklerini anlatan Demirci; “Yürüyüş, bisiklet, kano aktivitelerinin yanı sıra tekne ve gulet turu ile bölge değerlerinin tanıtımını yapacağız.” dedi.

“EKO TURİZM MERKEZİ OLUŞTURMAK İSTİYORUZ”

Dalyan TUSEV Başkanı Başar Koşargelir, koronavirüs salgını ile birlikte doğa dostu turizmin ön plana çıkmaya başladığını aktardı.

Bölge için eko turizm master planı hazırladıklarını belirten Koşargelir, Eco Trails projesine bu kapsamda çok büyük önem verdiklerini vurguladı.

Koşargelir, şunları söyledi: “Su sporları, dalış, yürüyüş, bisiklet gibi aktiviteler için bölgemiz adeta cennet. Bölgede sosyal, ekonomik ve turizme yönelik faaliyetleri destekleme çabalarımız devam ediyor. Nitelikli turistin algısını Dalaman, Ortaca, Köyceğiz bölgesindeki doğal değerlere yönlendirebilirsek bu bizim için çok büyük mutluluk olacak. Bu anlamda eko turizm merkezi oluşturmak için çalışmalarımız devam ediyor. Eco Trails projesinin tanıtımını uluslararası düzeye taşımak istiyoruz.”

Yorum

Başa dön tuşu