TÜRKİYEDE TOHUMCULUK GELİŞMEDİKCE TARIM GELİŞEMEZ

—-Tohumun önemi

Tohum çok önemli. Gıda zincirinin ilk halkası olan tohumdur. Tohum olmaz ise bitkileri nasıl yetiştireceğiz. Tohum biyolojik çeşitliliğin temelini oluşturur. Tohum iyi ise ürün de iyi ve bol olur. Kaliteli tohumun verimliliğin ve üretimin artırılmasında çok önemi vardır  Kaliteli tohum  üretimin artmasında ve  maliyetin düşürülmesinde çok önemli rolü vardır.

—-Kaliteli Tohumun önemi

Kaliteli tohumluğun verimi artırmadaki payı hububat ve bakliyat gibi kendine döllenen bitkilerde yüzde 20-30; mısır ve ayçiçeği gibi yabancı döllenen bitkilerde ise yüzde 100’lerin üzerindedir. Kaliteli ve hibrid tohumlarla domates ve karpuz gibi bitkilerde ürün verimi 2-3 kat artar.Bu nedenledir ki artık ıslah edilmiş sertifikalı tohumdan başkası kullanılmıyor..

Yabancı tohum firmaları ülkemizde cirit atıyor.

Türkiye’de bir sürü yabancı tohum firması hibrid tohum satıyor. Mısır ve ayciçeğin de yurt içi devletin Tigem arazilerinde veya büyük özel sektör arazilerinde kiralama yaparak elde ettikleri mısır ve ayçiçeği HİBRİT tohumlarını yurt dışına bile ihraç ediyorlar.

Geçen yıl ihracat ithalatı geçti.

Türk tohumculuk sektöründe ilk kez geçen yıl ihracat ithalatı geçti. Geçen yıl 2018 yılı itibariyle 260 milyon dolarlık ihracat, 240 milyon dolar ithalat yaptık. Bu demektir ki hala yıllık 240 milyon dolarlık tohum ithal etmekteyiz. Bu rakam çok büyük bir rakamdır. Tohum ithalatında en büyük kalemi yıllık 100 milyon dolar tutarında ortalama 1000 ton sebze tohumu ithalatı tutmaktadır. Sebze tohumu içinde de en büyük rakamı HİBRİD DOMATES TOHUMU oluşturmaktadır. Miktar bazında ise en büyük ithalat payı MELES patates tohumundadır.

Küresel tohum piyasası 
Küresel tohum piyasası yaklaşık 41 milyar dolarlık bir değere sahiptir. Ticari tohum pazarında yüzde 26’lık paya sahip olan Monsanto en büyük şirkettir. Onu yüzde 21’lik pazar payı ile DuPont-Pioneer ve yüzde 8 ile Syngenta izlemektedir. 2016 yılında Alman kimya ve ilaç devi Bayer, tohum ve tarım ilaçları üreticisi Amerikan Monsanto firmasını 66 milyar dolara satın aldı. Böylelikle Bayer’in tohumdaki payı yüzde 29’a yükseldi. Öte yandan Amerikalı kimya devleri DuPont ile Dow Chemical 130 milyar dolar karşılığında birleşme kararı aldılar. Bu birleşme sonucunda şirketin küresel tohum piyasasındaki payı yüzde 25’e yükseldi.

—-TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, şöyle diyor.

“2023 yılında toplam ihracatımızın 500 milyon dolar olması için dünya kazan biz kepçe dolaşıyoruz” dedi. Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, “Tarımsal üretimin stratejik girdisi tohumluktur. Biz, tohum, fide, fidan ve süs bitkilerine, diğer anlamda bitki üretim materyallerinin hepsine birden ‘tohumluk” diyoruz. Bu alanlara birlikte baktığımızda 4 milyar dolarlık üretim değerine, 10 milyar dolarlık katma değere ulaştık. 2018 yılında 260 milyon dolarlık ihracat, 240 milyon dolar ithalat yaptık. İlk kez ihracatımız, ithalatımızı geçti. 80 ülkeye tohum satıyoruz.
—-Üretimde yerli vurgusu;
2018 yılında 1 milyon 60 bin ton sertifikalı tohum, 190 milyon adet meyve fidanı, 4 milyar adet sebze fidesi, 1.7 milyar adet süs bitkisi ürettik* lerini belirten Akcan, “Tüm gruplarda her yıl artan bir üretim grafiği var.. Ancak Türk tohumcusunun aşırı desteğe ihtiyacı var.

—–SONUÇ: Tigem Dalaman 9000 dönüm arazide haybeye narenciye üretimi yapıyor. Türkiyenin narenciye üretimine ihtiyacı var mı? YOK. Tigem Dalaman bu yıl 1200 dönüm araziyi sofralık karpuz için 375 TL den icara verdi. Türkiye’nin karpuz ekimine ihtiyacı var mı? YOK. Sonuç ne oldu? Tarlayı kiralayan vatandaş 800.000 TL zarar etti.

Türkiye’nin tohumluk MELEZ KARPUZ TOHUMU ihtiyacı var. Türkiye’nin hibrid domates, patates, ihtiyacı var mı? Var. Türkiye’nin danelik mısır, ayçiçeği ihtiyacı var.

Başa dön tuşu
Kapalı