üstbilgi relşam

TWITTER KULLANICILARINI ENDİŞELENDİREN YARGITAY KARARI

Geçtiğimiz günlerde, hakaret içerikli tweeti (paylaşımı) retweetleyen (yeniden paylaşan) kişinin, hakaret suçunu işlemiş kabul edileceği başlığıyla bir Yargıtay kararı paylaşılmıştı. Bu karar, başta Twitter kullanıcıları olmak üzere, diğer sosyal medya kullanıcıları nezdinde bir takım soru işaretlerine ve hatta endişeye sebep oldu. Peki, hakaret içerikli bir paylaşımı retweet yapmak veya sadece beğenmek de yine hakaret suçuna sebep olur mu?

Konuyla ilgili Yargıtay 18. Ceza Dairesi’nin 16.01.2019 tarihli kararında, şüphelinin ad ve soyadının yazılı olduğu @… kullanıcı adlı Twitter hesabından müştekiden (şikayetçiden) bahsedilerek paylaşımlar (retweetler) yapıldığının anlaşılması karşısında; hakaret suçunun işlendiği hususunda iddianame düzenlenebilmesi için yeterli şüphe bulunduğu, buna rağmen savcılık tarafından takipsizlik kararı verilerek iddianame düzenlenmemesinin hatalı olduğu hüküm altına alınmıştır. Yine aynı dairenin 07.12.2015 tarihinde verdiği başka bir kararda da sanığın, Twitter adlı sosyal paylaşım sitesinde diğer sanık tarafından paylaşılan tweeti retweetlediğini kabul ettiği, dolayısıyla hakaret suçunun oluştuğu gözetilerek, sanığın cezalandırılması gerektiği ifade edilmiştir.

Satır İçi Makale

Bu kararlardan anlaşılacağı üzere, hakaret içerikli bir tweeti veya paylaşımı retweet yapmak yani yeniden paylaşmak da paylaşan kişi açısından hakaret suçuna sebebiyet verebilmektedir. Dolayısıyla, sosyal medya kullanıcılarının başkaları tarafından paylaşılan içerikleri yeniden paylaşırken bunun kendi sorumlulukları kapsamında kaldığının farkında olması gerekir. Bununla birlikte, böyle bir tweeti veya paylaşımı sadece beğenmenin hakaret suçunu oluşturmayacağı görüşü ağırlıktadır. Nitekim konuyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 15.06.2021 tarihli kararında, sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan içeriklerin altındaki “Beğen” tuşuna tıklamanın bu içerikleri paylaşmakla aynı kategoride değerlendirilemeyeceği, “Beğen” tuşuna basmanın yalnızca paylaşılan içeriğe duyulan sempatiyi gösterdiği gerekçesiyle, hakaret içerikli bir paylaşımın beğenilmesinin suç teşkil etmeyeceği belirtilmiştir.

Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Yorum

İlgili Makaleler
Makale İçeriği Altı
Makale altı
Yorum altı
Başa dön tuşu