Varol; “Fen İşleri Vatandaşa Zulüm Ediyor”

Ortaca’da, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri için Cumhuriyet Halk Partisi’nden Belediye Başkan aday adaylığını çeken ve partiden istifa eden Av. İsmail Can Varol, düzenlediği basın toplantısı ile Demokratik Sol Parti (DSP) adayı olduğunu açıkladı. Varol, toplantıda yaptığı konuşmada CHP yönetimini ve Ortaca Belediyesini eleştirdi.

İlçedeki bir otelde gerçekleştirilen toplantıya, DSP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe, DSP Muğla İl Başkanı Ali Durna, Ortaca İlçe Başkanı Ergun Tınas ve davetliler katıldı. Toplantıda, Varol’a parti rozeti takıldı.

DSP Ortaca Belediye Başkan Adayı İsmail Can Varol, konuşmasında projeleri hakkında bilgiler verdi.

CHP’deki aday adaylığı sürecinde ısrarla ön seçim vurgusu yaptığını hatırlatan Varol; “Türkiye’de demokrasi kanallarını işletmesi gereken ana muhalefet partisi CHP’dir. Ve yola çıkarken, CHP’nin yöneticileri, CHP’nin üyelerine güvenin. Gelin ön seçim yapalım. Ön seçim yapamıyorsanız, tüm üyelerimizin katılımı ile eğilim yoklaması yapalım. İlk çıktığım gün bunu söyledim. Karşımda 13 yıllık İlçe Başkanı ve 10 yıllık Belediye Başkanı olduğunu işimin çok zor olduğunu ama buna rağmen başka hiçbir yöntemi kabul etmediğimi, sadece tüm üyelerimizin katılımı ile adayımızın belirlenmesi gerektiği noktasında vurgu yaptım. Diğer aday adaylarını ön seçim açıklaması yapmaya davet ettim. Diğer aday adayları böyle bir talepte bulunmadılar. Yine dedim ki, masrafını ben karşılayayım. CHP’den bağımsız bir kuruluşa kamuoyu yoklaması yaptıralım. Diğer aday adayları kadar oy almazsam aday adaylığını bırakacağım. Kim adaysa onun arkasında koşacağım. Cevap bile vermediler.” diye konuştu.

DSP’ye katılış sürecinden de bahseden Varol, siyasetin boşluk kabul etmeyeceği düşüncesi ile hızlı karar alarak CHP’den aday adaylığını çektiğini aktardı.

 “SAKARALTI’NIN LİDER İLÇESİ ÖZELLİĞİNİ KAYBETTİ”

Ortaca’nın Sakaraltı diye adlandırılan bölgenin lider ilçe olma özelliğini kaybettiğini savunan İsmail Can Varol, “Ortaca 10 yılını yerel yönetimsiz geçirmiş, CHP’nin iktidar olduğu 10 yıllık dönemde Belediye yönetimsiz varlığını, kendi iç dinamikleri ile bu kadar sürdürebilmiştir. Artık başka bir partideyiz, hiç kimse kimseye acımayacak. Biz daha özgür kendimizi ifade edeceğiz. 10 yıl önce bölgenin lider ilçesiydik. Şimdi kaçıncı sıradayız, Dalaman bizi 10 yıl geçti, Köyceğiz yakaladı. Biz lider ilçe olma özelliğimizi kaybettik. Daha önce Dalaman’dan insanlar Ortaca’ya alışverişe gelirdi, şimdi Ortacalılar Dalaman’a gidiyor. Balık haline Fethiye’ye gidiyorduk, şimdi Köyceğiz’e gidiyoruz. Bundan 5 yıl önce Dalyan halkına söz verilmiş. Buraya bir balık pazarı açacağız diye, yapılmadı.” şeklinde konuştu.

“BİN KİŞİ İLE GÖRÜŞTÜM, 10 KİŞİ MEMNUNUZ DEMEDİ”

DSP’de siyaset yapacak temiz bir zemin bulduğunu anlatan Varol, şuana kadar bin kişiden fazla kişiyle görüştüğünü ve yönetimden memnun olmayan çok sayıda insan olduğunu söyledi.

Varol; “Ben her şeyden önce Ortacalıyım. Ortaca benim ailem. Söz konusu Ortaca ise ağzımıza geleni söyleriz, bundan sonra hak eden hak ettiğini alacak. DSP’ye geldiğimizde, tertemiz bir zeminle karşılaştık. DSP’yi yeniden Ortaca’da inşa edeceğiz. O temiz zeminde yeni bir siyaset anlayışını Ortaca’da egemen kılacağız. Aday adaylığı sürecimde yaklaşık binin üzerinde Ortacalı ile temas ettim. 10 kişi bile biz bu yönetimden memnunuz. o olmazsa yeni bir Ortaca diye çıkan Belediye Başkan aday adayı var o olsun, sen otur yerine demediler, deselerdi otururdum. Benim koltuk sevdam yok. Bizim başarılarla dolu siyasi geçmişimiz, hikayemiz var. Ortaca’da karşılığımız var. 31 yıldan beri Ortaca’da hak, hukuk, adalet diye insanlarımızın hukukunu aradık, binlerce dosyaya baktık. Toplumsal davalarda hiçbir karşılık beklemeden çalıştık. Benim biat etmeyeceğimi bildikleri için Genel Başkanın masasına bile koymadılar, tüm taleplerimizi geri çevirdiler. İyi ki çevirmişler. Tertemiz bir zeminde, tertemiz bir siyaset yapacağız. Önümüz açık. Ortaca halkı ikili sıkıştırma altında. Bir taraftan Osman Gürün’ün Büyükşehir Belediyesi tarafından işçilerimiz, esnafımız sıkıştırma altında. Bir taraftan Ortaca Belediyesi’nden acaba bize herhangi bir şey gelir mi diye insanlarımızın korkuları var. Çok kısa sürede bunu aşacağız. Ben eminim buraya gelmek isteyip de gelemeyen en az bin kişi var.” dedi.

“ORTACA’NIN KURTARILMAYA İHTİYACI VAR”

Siyasi beklentisinin olmadığını Ortaca için endişe duyduğundan adaylığa soyunduğunu ifade eden İsmail Can Varol; CHP, Ali Arslan ve İsmail Can Varol ile dillere destan bir dönem yaşadı. Bizden sonra siyasetin hızla ivme kaybettiğini, taban yaptığını gördüm. 2 buçuk aylık süreçte çok değerli arkadaşlarımıza, kökten partili arkadaşlarımıza adeta yalvardım. Ne olur Ortaca’yı kurtaralım dedim. Ortaca’nın kurtarılmaya ihtiyacı var. Mevcut siyasi yapıdan o kadar rahatsızlar ki gelmediler.” ifadelerini kullandı.

“İZTUZU’NU GERİ ALMAK İÇİN ADAYIM”

İztuzu Plajını tekrar Ortaca Belediyesi’nin işletebilmesi için çalışmalar yapacaklarını dile getiren Varol, plajla ilgili mevcut yönetime de eleştirilerde bulundu.

Varol; “Ortaca Belediyesi için İztuzu adeta altın yumurtlayan tavuk idi. Ortaca Belediyesi İztuzu’nu neden kaybetti. Gerçeği araştırdık. Belediyeye ilden telefon ediyorlar. İztuzu’nun sözleşmesi bitiyor, yenileyecek misiniz, teklif verecek misiniz diye. Kendilerine herhangi bir teklif gelmiyor. Ondan sonra ihaleye çıktı, bir şirket teklif verdi. Gürültü, şamata başladı. Kendi ellerimizle teslim ettiğimiz İztuzu’nu kitle eylemleri ile geri almaya çalıştık, alamadık. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne verilmesine razı olduk. Ortaca Belediyesi’nin elindeki İztuzu’nu, Üniversite’ye vererek çok mu iş başardınız? Önümüzdeki dönemde ilk yapacağımız iş İztuzu’nun geri alınması. İztuzu Plajı’nın geri alınması konusunda adayız, Ortaca’daki tüm aday adaylarına çağrım var. Ortaca halkına herkes İztuzu Plajı’nın geri alınması için söz versin.” açıklamasında bulundu.

“SARIGERME PROJESİ UYGULANAMAZ”

Varol, Sarıgerme’de yapılması planlanan günübirlik tesis projesini “Sarıgerme’de bizim Belediye tesisleri vardı. Orda 150’ye yakın Ortacalı ve Dalamanlı arkadaşımızla çadırlar ve barakalarda yaşıyorduk. Bir süre o insanları bıktırmak ve oradan tahliye etmek için ellerinden geleni yaptılar. Oraya AKP’ye kayıtlı bir müdür atadılar. O insanları canından bezdirdi ama insanlar yine de yaşadı. Sonra ortaya şaşalı bir proje çıktı. Bakınca güzel bir proje. Billboardlara asıldı, sonra o proje billboardlardan indirildi, o proje ortada yok. Nerede o proje, paranın yarısı hazır, yarısı hazır değil falan filan deniyor. Bu projeden muhtemelen vazgeçildi. Bize şu da söylendi. Böyle bir projeyi yapmasaydık, bu Belediyeye tahsis edilen yeri bizden alacaklardı. Acaba aldılar mı? Almak üzereler mi? O tesislerde açıklanan proje, uygulanamaz bir proje. Ortaca’da yürünecek bir tane sokak, cadde yok, en temel hizmeti bile yerine getiremez iken o gün ilan edilen 10 milyon liralık projeyi ne ile yapacaksınız?” sözleriyle eleştirdi.

“MİLYONFEST’İ KAÇIRDIK”

İsmail Can Varol, Dalaman Kayacık Sahilinde yazın düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı Milyonfest organizasyonunun Ortaca’da yapılması için çok büyük çaba sarf edildiğini ama yapılamadığını belirterek; “Çünkü Belediye tesislerini boşalttık. Dalaman’da yapıldı. Dalaman’a festival için 100 bin kişi geldi. Bizim alanımız daha elverişli olmasına rağmen kaçırdık.” dedi.

“UTANÇ RESMİ”

Dalyan için verilen vaatlerin yerine getirilmediğini söyleyen Varol, “Dalyan’da altı sorun tespit edilmiş. Altı vaatte bulunulmuş. Dalyan’a gittiğimizde insanlar isyan halinde. Pazar yeri ne oldu, yeni pazar yeri yapılacaktı, üstü kapatılacaktı, yapılmadı. Eski pazar yerine balık pazarı yapılacaktı, yapılmadı. Çok amaçlı salon yapılacaktı, yapılmadı. Kaplumbağa merkezi yapılacaktı, gelen gruplar fotoğraf çektireceklerdi, yapılmadı. Vaatlerden bir tanesi bile yapılmamış. Uluslararası turizm fuarlarında tanıtım yapılmamış. Tanıtım yapıyoruz diye fotoğraf paylaşıyorlar, o fotoğrafta Belediye birahanesinin işletmecisi var. O bir utanç resmidir. Turizm böyle temsil ediliyor, turizm anlayışımız bu.” diye konuştu.

“PEYZAJ ÇALIŞMASI DAHİ YOK”

İlçe merkezi ile ilgili eleştirilerini sıralayan İsmail Can Varol; “Ortaca’da kafamı sağa çevirsem kirli, sola çevirsem çirkin. İlçe merkezi sıkışmış. Cuma günleri trafik birbirine giriyor. Peyzaj çalışması yok. Adliye’den geliyorum, Ortaca’nın girişine bir peyzaj çalışması dahi yapılmaz mı, bir çiçek ekmek bu kadar mı zor. Ortaca’ya bu kadar mı kastınız var. Ortaca’ya insanlar çirkin bir görüntü ile giriyorlar.” şeklinde konuştu.

“FEN İŞLERİ VATANDAŞA ZULÜM EDİYOR”

Önümüzdeki dönem için belediye yönetimini alacak başkanın işi çok zor diyen Varol; “Birkaç yıl Ortaca’da mevcut yapıyı disipline edeceğiz. Çok basit şeylerle başlayacağız. Ortaca’da birçok insanla, esnafla görüştüm. Fen işlerinden bir tane memnun olan yok. Fen işlerinde halka zulüm ediliyor. Vatandaşların adeta dayak yemedikleri kalıyor. Oradakiler ya halka hizmetkar olacaklar, halka biat edecekler yada kendilerine iş arayacaklar.” ifadelerini kullandı.

Ortaca Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Şahin ile ilgili açıklamalarda bulunan Varol, şunları söyledi; “İmardan sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Şahin. Bu arkadaş İl İmar Müdürlüğü’nden geldi. İl Özel İdare zamanında bu arkadaşımız, İmar Müdürü, imarın en tepesindeki adam. Bir ara görevden alınıyor. İl Özel İdaresi, Büyükşehir’e devredildikten sonra Osman Gürün tarafından bir Şube Müdürlüğüne getiriliyor. İsmet Şahin tekrar iade-i itibar yapılarak şube müdürü oluyor. CHP örgütleri isyan ediyor. Tekrar bu baskı ile beraber Büyükşehir Belediyesi yeniden pasif göreve alıyor. Sonra ne oluyorsa, bizim Belediye Başkanımız, Belediye Meclis Grup toplantısına katılıyor. Orada, Ben İmar’dan sorumlu bir başkan yardımcısı alacağım. Belediye Meclis üyelerinden birisi de İl Genel Meclisi üyeliği yapmış, bir arkadaşımız diyor ki; Başkanım, bu adam hakkında söylenti var. Sıkıntı yaşarız. Başkan diyor ki, sorumluluk bana ait. Yıldırım hızı ile alınıyor. Belediye Başkan Yardımcıları, İç İşleri Bakanlığınca atanır. Devlet memurudur, görevden almanız çok zordur. Dava açar size. Ya o sizi yıldırır, yada siz onu yıldırırsınız. Ayrıca İsmet Şahin, bir önceki genel seçimlerde AKP üçüncü sıra Milletvekili adayının eşi.”

Yorum

Başa dön tuşu