üstbilgi relşam

Vatandaş Çıntara Doydu: 150 Kilo, Bir Saatte Tükendi

Menteşe Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Çıntar Festivali’nde adeta izdiham yaşandı. Vatandaşlara ücretsiz dağıtımı yapılan 150 kilo çıntar, bir saat içinde vatandaşlar tarafından tüketilirken, çıntar dağıtımında adeta izdiham yaşandı.

Pazarda kilosu 10-15 lira

Satır İçi Makale

Sonbahar aylarında yağışlar ile birlikte güneşin açması sonrası özellikle çamlık alanlarda yetişen, bölge halkının en önemli geçim kaynaklarından birisi haline çıntar, kırsal kesimdeki vatandaşlar tarafından toplanarak kilosu 10-15 liradan satılıyor. Yüksek besin değeri ile de çok besleyici olduğu açıklanan çıntarın zehirli türleri ile birbirinden ayrıştırılmasının önemli olduğu açıklandı.

Vatandaşlar çıntara doydu

Muğla’nın diğer ilçelerinden de çıntar yemek için vatandaşlar festivale akın ederken, “Çıntarın toplaması yemesinden daha zevklidir. Dikkat edilmesi gereken zehirli ve zehirsizini ayırt etmek. Çoğu zaman para ile alıyoruz ama Menteşe Belediyesi’nin Çıntar Festivali yapması ile bu ürün daha da tanınır hale geldi” dediler.

Vatandaşlara ücretsiz üç çeşit çıntar sunuldu

Çıntar festivalinde vatandaşlara yağda, közde ve pidesini yapan belediye personeli de ilgiden oldukça memnun görünürken, “Çıntar çeşitlerimizden közleme, kızartma ekşili sarımsaklı, bir de çıntar böreği yapıyoruz. Vatandaşlarımıza ikram ediyoruz” dedi.

“Pazardaki çıntarı rahatlıkla tüketebilirsiniz”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Allı ise yaptığı açıklamada, “Çıntara benzeyen zehirli türler Muğla pazarında satılmamaktadır. Gönül rahatlığı ile çıntarı tüketebilirsiniz. Sadece dikkat edilmesi gereken, çeşitli zamanlarda beyaz renkli bir tür çıkarsa bu karıştırılabilir ve bunu tüketmemek lazım. Bunun haricinde kırmızı veya turuncu renkli olanları rahatlıkla tüketebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise, “Amacımız besin değeri çok yüksek olan bu mantar türü olan çıntarı tanıtarak daha geniş bir alana yaymak” diye konuştu.

Yorum

Makale İçeriği Altı
Makale altı
Yorum altı
Başa dön tuşu