Yangın kontrol altına alındı

Dalaman’da çıkan orman yangını sonrası Orman Bölge Müdürlüğü koordinesindeki ekipler, 13 dakika sonra Karacaağaç Mahallesindeki Kızılçam Koru Ormanları'nın bulunduğu alanda alevlere ilk müdahaleyi yaptı.

Dalaman’da çıkan orman yangını sonrası Orman Bölge Müdürlüğü koordinesindeki ekipler, 13 dakika sonra Karacaağaç Mahallesindeki Kızılçam Koru Ormanları’nın bulunduğu alanda alevlere ilk müdahaleyi yaptı.

Yangın çıkışının hemen ardından bölgeye sevk edilen arazöz ve helikopterlerin yanı sıra İzmir, Aydın, Denizli ve Antalya’dan da takviye ekipler bölgeye ulaşarak havadan ve karadan söndürme çalışmalarına katıldı. Yangın sonrası bölgeye ulaşan 520 personel, 105 arazöz, 18 dozer ve iş makinesiyle söndürme çalışmaları gece boyu devam etti.

Sabahın ilk ışıklarıyla helikopterlerle çalışmalara tekrar başlandı. Bölgeye sevk edilen çok sayıda helikopter yangına havadan müdahale etti.

Herhangi bir can kaybının yaşanmadığı yangında, 350 hektar alan etkilendi. Faaliyette olmayan bir butik otel tahliye edildi. Karacaağaç’ta ve Taşbaşı’nda evler ile söndürme çalışmalarına katılan bir arazözün yandığı, bazı iş makinelerinin zarar gördüğü öğrenildi.

Yangın, Fethiye’ye bağlı Taşbaşı, Gökçeovacık ve Göcek Mahallesi’ne ulaştı. Bölgeden yükselen dumanlar Göcek’te gökyüzünü kapladı.

Yangın, Kayadibi Mahallesi’ni tehdit altına alırken, Taşbaşı boşaltıldı.

Yangının ardından Muğla’ya gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangının çıktığı bölgede helikopterle incelemelerde bulundu, oluşturulan kriz merkezinde söndürme çalışmalarını takip etti.

Tarım ve Orman Bakanlığınca, orman yangınına ilişkin yapılan açıklamada; “Yangında herhangi bir can kaybı yaşanmazken, ilk tespitlere göre bir butik otel ve 350 hektar alan yangından etkilenmiştir” denildi.

Tarım ve Orman Bakanlığınca Dalaman’da çıkan orman yangınına ilişkin paylaşılan bilgilendirmede; “Dalaman ilçesinde saat 15.10’da orman yangını meydana gelmiştir. İlk andan itibaren ivedilikle harekete geçen Muğla Valiliği, İl Jandarma ekipleri ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü koordinesindeki Orman Yangınları ile Mücadele ekipleri; Karacaağaç Mahallesinde Kızılçam Koru Ormanlarının bulunduğu alandaki yangına 13 dakika gibi kısa bir sürede ilk müdahaleyi gerçekleştirmiştir” ifadeleri kullandı.

520 personelle müdahale yapıldığı belirtilen açıklama şöyle devam etti; “Saat 15:23’te başlayan söndürme çalışmaları devam ediyor. Yangın çıkış saati itibari ile sıcaklık 37 C, nem oranı yüzde 18 ve rüzgarın Batıdan 40 kilometrenin üzerinde esmesi gibi olumsuz şartlar nedeniyle yangın kısa sürede büyüme eğilimi göstermiştir. Yangına 105 Arazöz, 18 Dozer ve iş makinası sevk edilmiş olup; 520 personelin yangını kontrol altına alma çalışmaları sürmektedir. Yangında herhangi bir can kaybı yaşanmazken, ilk tespitlere göre bir butik otel ve 350 hektar alan yangından etkilenmiştir.”

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı