Yaşam standartlarını yükselten kent: Ortaca

Şehit Nasuh Aydın Ortaokulu öğrencileri Buket Tımbıl ve Eylül Güzeldere, danışman öğretmenleri Latife Karahan ile Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’i makamında ziyaret ederek, anket çalışması hakkında bilgi aktardı. Başkan Karaçelik, ilçenin göç alma nedenlerini ortaya koyan başarılı çalışmayı gerçekleştiren öğrencileri ödüllendirdi.

Öğrenciler, ilçenin göç alma nedenleri ile ilgili bilgi toplamak amacıyla hazırladıkları anketi 200 kişiye uyguladı. Anket sonuçlarından elde edilen veriler Şehit Nasuh Aydın Ortaokulu TUBİTAK bilim fuarında araştırma amacıyla kullanıldı. Anket sonucuna göre göç edenlerin yüzde 41’nin ekonomik nedenlerle Ortaca’yı tercih ettiği, göç eden vatandaşların yüzde 71’inin ise yaşam standartlarının yükseldiği belirlendi.

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, anket sonuçlarının memnuniyet verici olduğunu belirterek, Ortaca’nın göç alan ve sosyoekonomik anlamda her geçen gün büyüyen bir kent olduğunu dile getirdi. Karaçelik, başarılarının devamını dileyerek, öğrencilere hediye takdim etti.

Öğrencilerden Buket Tımbıl; “Sosyal bilgiler dersinde göç konusunu, iç göçün nedenlerini işlemiştik. Ortaca son yıllarda nüfusu hızla artan bir ilçe, dersimizle de ilgili olduğu için böyle bir çalışma yaptık. Araştırmamızda Ortaca’ya göç nedenleri, insanların neden burayı tercih ettikleri, göç eden insanların eğitim durumu ve en çok hangi bölgelerden göç yaşandığı gibi konularla ilgili verilere ulaştık.” dedi.

Ankette elde ettikleri bilgileri grafik haline getirdiklerini söyleyen Eylül Güzeldere ise, “Ortaca’nın göç edenlerin beklentisini karşılayıp karşılamadığını, insanların yaşam standartlarında nasıl bir değişikliğin olduğunu ve memleketlerine geri dönmek isteyip istemediklerini de öğrendik. Çalışmamızı yaparken önce öğretmenimiz ile anket sorularımızı hazırladık. Anketimizi okulumuzdaki Ortacalı olmayan arkadaşlarımızın ailelerine ve çevremizde Ortaca’ya başka bir ilden göç eden 200 kişiye uyguladık.” dedi.

Ortaca’da iç göç olgusunun neden olduğu nüfus hareketlerini çeşitli istatistiki veriler ile ortaya koymak amacıyla yapılan çalışmada kişilere eğitim durumu, mesleği, hangi ilden göç ettiği, hangi yılda göç ettiği, göç etme nedeni, göçten sonra karşılaşılan en önemli sorun, göçün ardından yaşam standartlarındaki değişiklik, ilçenin beklentilerini karşılayıp karşılamadığı soruları yer aldı.

Anket sonucuna göre, göç edenlerin Ortaca’da karşılaştıkları en önemli sorunun sağlık hizmetlerinin yetersizliği olması dikkat çekti.

Yorum
Başa dön tuşu