YAVAŞ YEMEK YEME TEKNİKLERİ

Hızlı yemek yeme bir alışkanlıktır.Bazen iş temposu bazen de bastırılamayan duygular sizi hızlı yemek yemeye itebilir.

Hızlı yemek yeme alışkanlıkları başta mide ve bağırsak sorunları olmak üzere birçok probleme yol açabilir.Yapılan araştırmalar hızlı yemek yiyen bireylerin obezite sorunu ile daha sık karşılaştığını gösteriyor.Size bu hafta yavaş yemek yeme tekniklerinden bahsetmek istiyorum:

  1. Öğünlerinizi masaya oturarak tüketin:Ayakta,arabada yemek yiyen bireylerin hızlı yemek yeme olasılığı daha yüksektir.Bu yüzden yemeklerinizi rahat bir masada oturarak tüketmeye çalışın.Bu durum hızlı yemek yemenizin önüne geçebilir.
  2. Besinleri farkına ve tadına vararak tüketin:Bazen bastıramadığınız duygular(aile içi sorunlar,ilişki sorunları,iş stesi..) sizi duygusal yemeye itebilir.Bu durum sizi hızlı yemek yemenize neden olabilir.Bu yüzden benim önerim yemeklerin tadına ve farkına vararak tüketmeye çalışın.Bu durum hızlı yemek yemenizin önüne geçebilir.
  3. Besinleri küçük parçalara ayırarak tüketin:Yemeğe başlamadan önce besinleri küçük parçalara ayırmakta yemeğinizi yavaş yemenize yardımcı olabilir.Bunun için çatal kullanmaya çalışın ve her iki lokmada bir çatalı masaya bırakın.Bu durumda yemeğe ara verip lokmaları daha yavaş çiğnemenize yardımcı olur.
  4. Uzun süre aç kalmamaya çalışın:Uzun süre aç kalıp sofraya oturursanız besinleri hızlı bir şekilde tüketirsiniz.Düşen kan şekeriniz otomatik olarak bunu isteyecektir.Bunu önlemek için beslenme planınıza küçük ara öğünler ekleyin.Bu şekilde uzun süre aç kalmayarak besinlerinizi yavaş bir şekilde tüketebilirsiniz.
  5. Yemek yerken sadece yemeğe odaklanın:Yemek yerken; televizyon izlemek,gazete okumak,bilgisayarla ilgilenmek gibi faktörler ne yediğinizin kontrolünü güçlendirerek sizi hızlı yemek yemeye itebilir.Bu yüzden yemek masanıza geçip sadece yemek saatinizde yemek yemeye odaklanın.
  6. Sofraya oturmadan önce stresinizi azaltacak yöntemler deneyin:Hızlı yemek yeme alışkanlıklarının temel sebeplerinden biri stres faktörü olabilir.Bu yüzden sofraya oturmadan önce yapacağınız nefes egzersizleri(en az 10 kez nefes alıp verme) stresinizi azaltarak hızlı yemek yemenizin önüne geçebilir.
  7. Yemek esnasında sohbet etmeye çalışın:Eğer yemeğinizi tek başınıza yiyorsanız bu da sizi hızlı yemek yemeye itebilir.Yemek esnasında sohbet ederek bir süre yemeğe ara vererek hızlı yemek yemenin önüne geçebilirsiniz.
  8. Öğünlerinizde farklı tariflere yer verin:Her gün benzer yemekleri tüketmek sizi hızlı yemeye itebilir.Öğünlerinize yeni tarifler eklemek besinleri tadına vararak tüketmeye neden olur.Bu şekilde hızlı yemek yemenin önüne geçebilirsiniz.

 Unutmayın;tokluk sinyalleri beyne 20 dakikada ulaşır.Hızlı yemek yediğiniz zaman doyma sinyalleri beyne ulaşmadığı için ;bu durum gereğinden fazla yemek tüketmenize neden olabilir.Yavaş yemek yiyerek fazla kalori alımınızın da önüne geçebilirsiniz.Yukarıda saydığım tekniklerle sabırlı ve kararlı olarak hızlı yeme alışkanlığınızı değiştirmeye çalışın.Siz isterseniz her şeyi başarabilirsiniz.

Sağlıkla kalın..

Yorum

Başa dön tuşu