YAZ MEYVELERİNİN SÜPER 5’LİSİ VE FAYDALARI

Yaz meyvelerinden belki de en çok sevilen 5 lisi ( kavun, karpuz, kiraz, şeftali ve kayısı)Gelin size bu hafta bu güzel meyvelerden bahsedeyim:

  1. KARPUZ: Yaz denilince ilk aklınıza gelen meyve belki de karpuz. Karpuzun kırmızı renkli kısmı likopen açısından zengindir. A ve C vitamini içeriği yüksektir. Karpuz beta karoten ve likopen içeriğiyle vücudunuzu serbest radikallere karşı korur. Karpuz yüksek su içeriğiyle vücudunuzdan toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur. Glisemik indeksi yüksek olan bir meyvedir. Bu yüzden karpuzu süt ve süt ürünleriyle birlikte tüketmeniz daha dengeli olacaktır. Diyabet hastası ya da zayıflama diyeti uyguluyorsanız uygun porsiyonlarda tüketmeye çalışın.1 porsiyon meyve hakkınız yerine 1 parmak kalınlığında avuç içi kadar 3 üçgen dilim karpuz tüketebilirsiniz.
  2. KAVUN: İyi bir potasyum kaynağıdır. Bu sayede ödem atmanıza ve kan basıncınızın düzenlemesine olumlu etki sağlar. C vitamini içeriğiyle bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur .A vitamini açısından da zengindir.1 porsiyon meyve hakkınız yerine 1/8 kavun tercih edebilirsiniz.
  3. ŞEFTALİ: Potasyum içeriği yüksektir .Bu şekilde vücuttan ödem atılmasına ve kan basıncınızın düzenlenmesine yardımcı olur. Yüksek lif içeriğiyle tokluk sağlar ve kabızlık şikayetlerinize olumlu etki sağlar .C vitamini içeriği sayesinde güçlü bir antioksidandır.1 porsiyon meyve hakkınız yerine 1 küçük boy şeftali tercih edebilirsiniz.
  4. KAYISI:A vitamini, beta karoten açısından zengindir. A vitamini; görme, üreme ve sağlıklı bir cilt sağlığı için önemli bir vitamindir. Yüksek potasyum içeriğiyle kan basıncınızın düzenlenmesine yardımcı olur. Yüksek lif içeriğiyle uzun süre tokluk hissi sağlar ,kabızlık şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olur.1 porsiyon meyve hakkınız yerine 4 adet küçük boy ya da 2-3 orta boy kayısı tercih edebilirsiniz.
  5. KİRAZ: Belki de yazın en sevilen meyvelerinden kiraz. Kirazda kırmızı ve mor meyvelerde bolca bulunan antioksidanlar bulunur. A ve C vitaminlerinin iyi bir kaynağıdır. Potasyum içeriğiyle kan basıncınızın düzenlenmesine yardımcı olur. Yüksek lif içeriğiyle tok tutar ve kabızlık şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olur. Düşük glisemik indeksine sahip bir meyvedir. Bu yüzden diyabet hastaları için de ideal bir meyvedir .Düşük kalori içeriğiyle kilo kontrolü diyetlerinde de tercih edilebilir.1 porsiyon meyve hakkınız yerine 10-12 adet kiraz tercih edebilirsiniz.

Benim önerim diyette çeşitlilik. Zaten sağlıklı ve dengeli beslenmenin de temeli bu. Uygun porsiyonlarda yaz meyvelerinin hepsini beslenmenize eklemeye çalışın.

Sağlıkla kalın..

Yorum
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu