ANOREKSİYA NERVOZA

Anoreksiya Nervoza Tanımı

Anoreksiya nevroza; bireylerin vücut ağırlıklarında anormal derecede düşüş olmasına rağmen, giderek artan kilo kaybıyla seyreden bir yeme bozukluğudur. Kilo kaybı hayati boyutlara kadar ulaşabilir. Ama yine de bu durumda olan bireylere göre çok düşük bir kiloya sahip olsalar dahi algı bozukluğundan dolayı vücutlarında kilo fazlalığı olduğunu düşünürler. Hep kilo alma korkusu yaşarlar.

Anoreksiye Nervoza Belirtileri Nelerdir?

Kilo almaktan aşırı korkarlar. Yemek yememek için yemek zamanında saklanma, yemekten kalkmak için mazeretler bulma, yemek yemeyi reddetme gibi davranışlara yönelirler. Sürekli çok düşük kalorili diyetler ve yoğun egzersizler yaparlar. Yalnızca yağ ve kalorisi düşük birkaç besin türünü güvenli yiyecekler olarak tanımlayıp, başka besinleri yemek istemezler.

Anoreksiya Nervoza Nedenleri

  • Mükemmelliyetçi bir kişiliğe sahip olma
  • Görünüşünü beğenmeme
  • Magazin ve sosyal medyanın ince bir bedenle güzellik algısını bütünleştirmesi
  • Çocukluk çağından itibaren görülen yeme bozuklukları

Anoreksiya Nervoza Tanı Kriterleri

  • Normal vücut ağırlığının % 15 ve daha fazlasının kaybı
  • Kadınlarda 3 veya daha fazla mens döngüsünün gerçekleşmemesi
  • Zayıf olduğu halde bile sürekli kendini kilolu düşünmek
  • Cilt ve saçlarda beslenme yetersizliği sonucu olumsuz etkiler görülmesi

Her zayıf olan bireyde anoreksiya nevrozadan şüphelenilmez. Ancak zayıf olmayı, zayıf olma isteğini takıntı haline getiren kilo vermeyi her şeyin önünde tutan bireylerde görülür.

Anoreksiya Hastalığının Tedavisi

Anoreksiya hastalığı ciddi boyutlara ulaştığında ölümle sonuçlanabilir. Bu hastalığın başlangıcı genellikle psikolojik olduğu için kişi mutlaka psikiyatrist desteği almalıdır. Bu hastalık tamamen geçebilen bir hastalık değildir. Hayatın belli dönemlerinde yeniden görülebilir. Bu süreçte hastalığın tanı ve kriterleri için ailede çok iyi eğitilmelidir. Mutlaka bu süreçte beslenme uzmanından da beslenme desteği alınmalıdır.

Sağlıkla kalın…

Yorum

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu