üstbilgi relşam

Yılbaşı ağacı yapılmak için kesilen fidanlara dikkat çekmek için fidan dağıtıldı

Bu yıl “Fidan Dik Orman Olsun, Yaşanacak Yurdun Olsun” sloganıyla Menteşe ilçesinde ücretsiz fidan dağıtımı gerçekleştirildi. Fidanın nasıl dikilmesi gerektiğinin, uzman personelce aktarıldığı etkinlik yoğun ilgi gördü.

Orman Bölge Müdür Vekili Enver Demirci, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Fidan Dik Orman Olsun, Yaşanacak Yurdun Olsun” kampanyasıyla Muğla’da fidanların dağıtımına başladıklarını söyledi. Fidan dağıtımına vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini dile getiren Demirci, “Yaklaşık 1 saat içinde 2 bin 19 fıstık çamı, hünnap, badem, ceviz, kestane ve kara selvi fidanı dağıttık. İsteyen vatandaşlara da yine fidan vermeye devam edeceğiz” dedi.

Satır İçi Makale

Demirci, fidanların Muğla’nın Menteşe ilçesi ile Marmaris ve Fethiye ilçelerinde dağıtımının yapıldığını, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü olarak bugün vatandaşlara 20 bin fidan dağıtacaklarını kaydetti.

Fidan dikim mevsimi olduğu için vatandaşın bahçelerine dikebileceğini vurgulayan Demirci, amaçlarının çevre bilincini artırarak ağaç sevgisini aşılamak olduğunu dile getirdi. Etkinlikte doğadan toplanarak hazırlanan ada çayı, dağ çayı, kekik dağıtımı da yapıldı.

3 bin 500 Fidan

Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yılbaşı ağacı yapılmak için kesilen fidanlara dikkat çekmek ve yeni yıla fidan dikerek girme konusunda farkındalık oluşturmak için ücretsiz fidan dağıtımı etkinliği düzenlendi. İlçe Orman İşletme Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilen etkinlikle 3 bin 500 meyve fidanı dağıtıldı. Vatandaşlara fidanları koymak için verilen bez torbaların üzerinde doğru fidan dikimi nasıl yapılır konusunda bilgiler yer aldı.

Gelenekselleşen etkinlikle ilgili Marmaris Orman İşletme Müdürü Akın Ünler bilgi verdi.  Toplumu fidan dikimi konusunda bilinçlendirmek amacıyla bu etkinliği düzenlediklerini kaydeden Ünler, “Gelenekselleşmiş olan bu etkinliğimizle yeni yıla ağaçların kesilmesi yerine fidan dikimi yapmanın önemini belirtmek istiyoruz. Toplumda bu konu hakkında farkındalık oluşturmak istiyoruz. Buradaki asıl amacımız, fidanların kesilip yılbaşı ağacı yapılması yerine fidan dikip yeni yıla girme bilinci oluşturmaktır. Verdiğimiz fidanların doğru dikilmesi için fidanları koyduğumuz çantaların arkasında fidanların nasıl dikileceği konusunda bilgiler bulunuyor. Bunun sağlıklı fidan dikimi konusunda faydalı olacağını düşünüyoruz” dedi. Marmarisliler etkinlikten memnun olduklarını belirterek, yetkililere teşekkür etti.

Yorum

Makale İçeriği Altı
Makale altı
Yorum altı
Başa dön tuşu